Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Som sagt. Detta är alldeles för komplicerat för den dömande pöbeln. Och där ligger problemet.
Vad är egentligen ditt argument? Premiepensionsförvaltning är för komplicerat för att vanligt folk ska kunna förstå det, men inte för dig då, som förstår det, och som därför gör bedömningen att AE är oskyldigt dömd?
Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Även Nazzarna dömde folk i rättegångar. Något ni säkerligen accepterat som moraliskt rätt, om ni levt där och då.
Nazityskland var ingen rättsstat. Slapp jämförelse.
Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Att en domstol ger ett utslag betyder inte automatiskt att domstolens beslut är moraliskt rätt. Eller ens rättvist eller rimligt.
Vem har påstått att domstolar fäller moraliska omdömen? Det som diskuteras är en juridisk fällning.
Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Nu är det däremot så, att den fällande domen även resulterade i ett skadestånd på 170M. Av vlka 143M redan betalats (de 48M är del av dessa). Vilket visar att de inblandade accepterar domen och inte är intresserade av att sno dessa medel.
"Accepterar domen", lol. "De inblandade" har överklagat domen i så hög utsträckning det varit möjligt och skrivit böcker om att man blivit utsatt för "justitiemord", begått av en korrupt regering som inte bryr sig om några självständiga rättsliga utredningar.
Att man tar sitt straff, dvs betalar sina böter, infinner sig i fängelse, har inte med "acceptans" att göra, utan med att straff utdelas medelst tvång. Tar du inte ditt straff leder detta till ännu fler påföljder.
Att en tjuv som blir satt i finkan går med på att lämna tillbaka juvelerna han gömt i kalsongerna betyder inte att han "inte varit intresserad av att sno juvelerna", lol.
Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Även nu, i efterhand, när de p.g.a domen är körda i finanskretsar.
Definiera "finanskretsar". AE:s näringsförbud gäller bara några år till, och det finns bevisligen en jävla massa människor som är intresserade av att göra affärer med honom.
Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
Detta borde säga pöbeln något. Men gör det inte, eftersom det flyger högt över pöbelns huvud.
Precis som så mycket annat.
Vad, lol? Upplys gärna alla dumma får i tråden om sanningen som uppenbarat sig för dig.
Citat:
Ursprungligen postat av
HomoDeus
AE har en jävla massa integritet. Vilket är ännu en egenskap pöbeln saknar.
På vilket sätt?