Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Jag minns faktiskt inte vem som hade sönder sakerna, under några år.
Där ser man, då fick mina fördomar sig en törn.
Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Ska säga att alla är inte lika. Men det jag retar mig på är att de inte tror att det gör något om de gör fel. Klart jag fattar att alla gör fel. Jag har också jobbat med människor. Men jag skulle aldrig paja något och bete mig som det gör ju inget, drabbar ingen fattig. Jag skulle vara väldigt ursäktande. Jag har alltid på jobb försökt ställa tillrätta när jag gjort fel.
Det låter för mig som om du råkat ut för personal som inte bryr sig så mycket, eller helt enkelt inte har vett nog att se på personerna dom ska hjälpa på ett mänskligt sätt.
Kan ju beror på att det är människor som har haft samma jobb för länge och slutat bry sig / förvirrar arbetet med deras privatliv, vem vet, den typen finns i varje verksamhet.
Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Deras attityd är att eftersom jag har en diagnos så kan de inte göra fel. Jag kan inte veta mer än dem.
Så du menar att dom ser ner på dig pga din diagnos?
Mycket möjligt, men tidigare lät det på dig som om du såg ner på dom om jag tolkade dig rätt.
Detta kan mycket väl märkas på ditt beteende även om du inte tänker på det själv, man blir ofta bemött som man behandlar andra.
STORT OBS på denna dock då jag varken känner dig eller din personal så är ju detta mest gissningar.
Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Den jobbigaste var en ing tjej som fått allt i livet och på något sätt berättat hur dålig hon var fast hon trodde hon var bra. Jag skulle städa ett annat rum och hon frågade om hon kunde göra något. Javisst, du kan diska teflonpannan, sa jag. När jag kom dit så log hon stort och sa att hon hade diskat den gamla fula pannan med (välinstekt gjutjärnspanna), och hon hade gått igenom skåp och hittat ugnsrengöring till den. Hon var så stolt!
Kan ju vara så enkelt att hon tillhör begåvningsreserven, men du får tänka på vilket perspektiv du har, enligt henne kanske detta faktiskt var en stor sak, som hon var stolt över, det är talande om henne.
Jämför henne, dig själv och den gamla klassikern med ett svältande barn i Afrika, alla problem är relativa till andras lidande.
För dig är X stort, för henne är Y stort, för barnet i afrika är hela alfabetet stort.
Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Jag sa faktiskt ingenting, fast det tog två år att steka in den och den var arvegods från min farmor.
Men varför lät du då henne göra rent den om det är något du faktiskt värderar och du kanske visste att hon inte var den skarpaste kniven i lådan?
Citat:
Ursprungligen postat av
neuron-drone
Fast det kunde vara värre. En hemhjälpare till en som jag känner utomlands hade hittat en "fin kruka" och hon hade hällt ut "smutsen" i avloppet och diskat den. Det visade sig att hon hällt ut min kompis pappas aska. Det är ett sådant land där man får ha aska hemma. Hon fick inte ens smisk på fingrarna.
Idioti eller kulturella skillnader?
Om personen kommer från ett land där det inte är tradition att bevara askan från dom döda, kan du verkligen klandra henne för att hon gjorde det då?
En filosofisk fråga, men du kanske förstår min poäng.
På denna hade jag dock lackat ur ordentligt, oavsett om det är baserat i okunskap eller inte så är det en enorm tabbe att göra,
enorm.