Citat:
Ursprungligen postat av
53280
Hela Spånga har fallit ner i den mångkulturella gegga mojjan. Man se tom muslimer i Abrahamsberg numera, så stadsdel efter stadsdel faller och bli no go zoner.
Nej, stora delar av Spånga upptas av Solhem som i princip är helsvenskt. Även en del av områdena omkring är till stor del svenska (Flysta, Vinsta m.m.), men visst är det ett tryck, främst norrifrån, men de gamla villaområdena med stora hus kommer att vara svenska länge till. Möjligen att Solhöjden som ligger på fel sida pendeln och är rätt litet kan komma att bli invandrardominerat. Fast där finns å andra sidan en del av de allra största och finaste husen. Kanske kan bli generationsboende eller harem med kommunens hjälp, som i Nacka? Rätt fascinerande utveckling i de här typerna av gränsområden.
Men räcker Spånga Gymnasium verkligen till för hela Tensta/Rinkeby/Hjulsta? I och för sig, om alla infödda i Solhem placerar sina barn i cityskolor och Brommaskolor blir det ju naturligt att Rinkeby etc tar över.