"Vår tidning kunde i går berätta att socialförvaltningen i Kalmar anmält det misstänkta övergreppet den 15 augusti till polisen och dessutom gjort en anmälan enligt Lex Sarah. Det visar sig nu att det fanns personal på det aktuella hvb-hemmet under övergreppet. Men de uppfattade inte vad som hände och ingrep inte. Trots att en minderårig flicka besökte unga män på boendet gjordes inga speciella åtgärder.
Förundersökningsledaren, kammaråklagare Magnus Argus, berättar att brottsrubriceringen är våldtäkt mot barn och att det misstänkta brottet har hänt inne på boendet.
/.../
Den unga flickan, som är under 15 år, hade kommit i kontakt med den unge mannen tidigare. De båda var alltså bekanta när hon besökte honom på hemmet, där det bor ett 20-tal asylsökande ungdomar."
https://unvis.it/ostrasmaland.se/kal...fanns-personal
Någon som vet mer?