Ja jag försöker förstå vad meningen med pricerunners reklamfilm är men fattar inte. Blir illa till mods när jag ser den. Är dem ute efter att håna människor med handikapp/missbildning? Eller vad är det frågan om. Vad har jag missat?
Ser inte heller poängen i varför snubbarna behöver se missbildade ut men det är väl ett billigt sätt att sticka ut på och väcka reaktioner. Vore väl fint om någon som har en sådan missbildning skulle höra av sig och gnälla lite.
Skarrig reklam! De är så pass bra på det de gör för att de är annorlunda gentemot deras konkurrenter är väl en simpel förklarning.
Blir konstigt att lyfta fram att "Annorlunda är okej" när det är så konstigt att ingen förstår typ, och effekten blir den motsatta. Dålig reklam och horribla karaktärer som ser ut som seriemördare.
Mina tankar går till typ "The Grudge" när jag ser den där killen rulla runt i tältet. Obehagligt!!
__________________
Senast redigerad av GuldBuddah 2017-08-30 kl. 11:22.
Orkar man inte gå in lägger jag in citatet här i spoilern så den inte tar upp för mycket plats då den är ganska lång.
Citat:
PriceRunners senaste reklamkoncept handlar om Mr PriceRunner som gärna delar med sig av diverse lärdomar som han och hans familj har lärt sig den hårda vägen.
Här kan du läsa mer om storyn bakom Mr PriceRunner.
Pris- och produktjägarna
I de djupaste delarna av nordvästra Sverige lever den lilla och skygga skaran pris- och produktjägare vars dagar går ut på att undersöka produktterrängen runtom i världen. Varje jägare är specialiserad inom ett specifikt område och där slår ingen hen på fingrarna, inte ens Wikipedia. Deras fantastiska minne och förmåga att scanna av stora mängder data har länge försökts imiteras vid framställning av AI förmågor men hittills har ingen dator kunnat matcha dem. Med kraften i deras split vision kan de på en bråkdels sekund sondera stora varulager och kategorisera produkterna. Snabbt kan de avgöra vilken produkt som är den bästa, inte bara till pris utan vilken produkt som är rätt för dig.
Även om pris- och produktjägarna är väldigt effektiva, så är det mycket produkter och specifikationer att gå igenom. Som tur är så har varje jägare en assistent som hämtar hem allt från fältprover från andra världar till de senaste produktspecifikationerna.
Många av jägarna är skygga men det finns undantag. Ett sådant undantag är Mr PriceRunner. Mr PriceRunner är en av hjältarna som reder upp i produktdjungeln och guidar användare rätt. Till sin hjälp har han en get som är helt ostoppbar - oavsett vilken värld eller vegetation som hen tar sig an plöjer hen igenom den utan pardon. Tillsammans skickar de värdefull data om nya kategorier och de senaste produkterna till PriceRunners kontor.
Mr PriceRunner berättar om halvbrorsan och hur det kan gå när man glömmer att jämföra priset innan man handlar. Så jämför innan du handlar - för dina sinnens skull.
Mr PriceRunner berättar om drömmar som går i uppfyllelse och stämningar som går i kras. Ibland är det ju så - någons lycka, en annans olycka. För att hålla dig på den glada sidan - jämför innan du handlar.
Så som jag uppfattar det är det inga vanliga människor utan några slags "speciella typer av jägare som dessutom är könslösa (referar till "hen" hela tiden)" som har ett superminne och förmågor som inte ens en super ai kan rå sig på. Dem har också en grym split vision ( därav ögonen??). Ja typ något sånt. Att dem ser ut som dem gör kanske har och göra med att dem är skygga och bor i nordvästra Sverige, typ något troll liknande? Ja det är så jag uppfattar det.
Så som jag uppfattar det är det inga vanliga människor utan några slags "speciella typer av jägare som dessutom är könslösa (referar till "hen" hela tiden)" som har ett superminne och förmågor som inte ens en super ai kan rå sig på. Dem har också en grym split vision ( därav ögonen??). Ja typ något sånt. Att dem ser ut som dem gör kanske har och göra med att dem är skygga och bor i nordvästra Sverige, typ något troll liknande? Ja det är så jag uppfattar det.
Bra reklam om man behöver lägga ner en halvdags research på att hitta en vettig förklaring bakom som inte är kränkande eller obehaglig som fan. Jag tar genvägen och tolkar den som ett äckligt alster av nån pissig Söderbyrå som precis köpt in nytt videoredigerinsprogram.
Instämmer i frågan angående anledningen till att karaktärerna har LKG-spalt? En vore OK men allihop? Varför? I övrigt är ju budskapet tydligt nog tycker jag.
Ser inte heller poängen i varför snubbarna behöver se missbildade ut men det är väl ett billigt sätt att sticka ut på och väcka reaktioner. Vore väl fint om någon som har en sådan missbildning skulle höra av sig och gnälla lite.
Missbildningen finns och heter Aperts syndrom, googla och se bilder.
Det är nåt knep inom reklamen, jag minns inte vad det kallas på fackspråk, där man förlöjligar de som inte använder produkten, eller använder en konkurrerande produkt.
"De som inte använder Prisjakt är missbildade byfånar!"
Det finns många liknande exempel. "De som inte stöder fri invandring är inavlade bönder med dåliga tänder", till exempel.
De vill förlora kunder, det är den enda förklaringen jag har kommit på.
Jag vet inte vilka reklamer som länkades, jag har bara sett den som går på TV där killen säger "jag springer för dig". Jag använde ofta pricerunner tidigare men har nu gått över helt till Prisjakt (enligt informationen jag hittade är det inte samma ägare).
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!