Citat:
Ursprungligen postat av
Courious
Tack så mycket! Tonkat ali var hittar jag det? Har du några egna erfarenheter av det, hur fungerar det och finns det biverkningar?
Googla. Det höjer kanske inte testosteronet om du inte redan har för lågt. Du verkar redan ha bra värden. Det hade jag med, men jag blev definitivt kåtare av det. Det är nog högst individuellt. Det optimerar balansen naturligt iallafall och du får bättre spermakvalitet.
Du ska dock köpa det starkaste. Pasak Bumi 1:200 är det som gäller och är godkänt av indonesiska staten. Ta max 4 varje dag fördelat på 2 omgångar vid måltid. Cykla det 5 dagar på och 2 dagar av, alternativt 2 veckor på och 1 vecka av.
Jag fick faktiskt lite högre fritt testosteron av det, trots att mina värden var väldigt bra innan, men det var först efter några månader. Du kommer dock aldrig få över det som klassas normala världen, men ibland gör små förändringar stor skillnad. Preferenserna är dessutom högst individuella. Fritt testosteron, östrogen, SHBG och korrelation mellan dessa är minst lika viktigt som det totala testosteronet. Jag testar mina hormonvärden regelbundet gratis med jobbet.
Jag kan inte garantera nåt, men du kan iallafall testa.