Jag vet inte varför, men många av mina favoritord är förolämpningar. Som till exempel sprutluder. Men det är faktiskt ett riktigt bra ord att slänga på någon som beter sig som ett sprutluder!
Fubbick - Skånska för någon som är helt jävla efterbliven och du hatar, de flesta som inte bor i Skåne.
Mölla - Felaktigt kallat "väderkvarn" av upplänningar.
Rullebör - Rullar bördan, felaktigt kallat "skottkärra" av upplänningar.
08a - Pucko chockladdryck, en korv o en 08a, en korv och en/ett pucko
Eda - Enklare att säga än "äta" som låter som nått orkspråk från "Sagan om Ringen"
Gada - Enklare att säga än "gata", samma orsak som ovan
Påg - Ung, rask gosse från Skåne som eder spik, ej att förväxla med upplänning som benämns "bög" i Skåne
Jubba - Något som upplänningar inte kan.
Bunkaslagge - Skånskt slagsmål, alla vevar armarna vilt kring sig och fan ta alla som är i vägen
Pantoffler - Potatis, allmänt positivt "Är pantoffler för huvet", "De e pantofflel"
Mad - Allt ätbart
Tös - Ung rask flicka från Skåne som eder spik, ej att förväxla med upplänning som benämns "bög" i Skåne
Sillmjölke - Alla som inte är skåningar
Randa - Spöa upp
Randa på tvären - Att dränka en upplänning i Helge å, "Vi randa an på tvären." Allmänt accepterat att man dränkte en svensk turist i Helge å eller annat närliggande vattendrag.
Upplänning - Finare ord för fubbick, fubbick är mentalt accepterat som en upplänning generellt ex när man talar om fubbickar men fubbick används endast verbalt mot en upplänning som är besvärlig när man tilltalar dessa.
Kort och gott, skånska är redigt skönt att tala. Mycket mjukare än svenska
Texten har redigerats en hel del allt eftersom för det är egentligen kärnan i Skånska, Johan Glans sa det bäst själv "Vad ni inte vet om, om oss skåningar är att vi pratar inte lika bred dialekt med varandra som vi gör när ni är med, det gör vi bara för att irritera er." Roten i den mjuka skånskan är alltid "Hur gör vi oss så oförståeliga som möjligt?"
Tack för detta så roligt.
Fick mig förklarat att ordet fubbick kommer av att någon körde bil och vid ett övergångsställe så blev det nära en fotgängare som var en så kallade på den tiden Mongoloid idag Downs synddrom som gjorde fuck fingret mot bilföraren som då yttrade just "din djävla fubbick" därför att den troligtvis var med i FUB förening utvecklingsstörda barn jag refererar nu bara till vad jag fick mig berättat på Camp Victor Lima i Bosnien 1995. Det skall i så fall ha klar Skånsk anknytning och i närheten av Lund och Malmö.