Citat:
Ursprungligen postat av
KulManglarn
Halloj!
Ska på mönstring om ett tag framöver, tänkte kolla med er erfarna flashbackare om ni kommer ihåg hur besöket med läkaren gick till, gjorde man tester på ben, knä osv? Eller vad kollar han/hon egentligen? Har de en journal på varje person de går efter eller ställer de endast frågor och testar? Tack på förhand

Det kommer ske tester med ben, knän osv hos läkaren. Du kommer dock att under antagningsprövningens andra delar även att testa ben och knän, exempelvis isokai, cykling och stepup. "läkaren" testar istället parellarreflexen and so on.
Nej de kommer inte ha tillgång till din läkarjournal(i enskilda fall har det dock förekommit)
Sammanfattning av vad som kommer att genomgås är..
"Genomgång av hälsodeklaration
Synskärpeundersökning och test av färgseende
Hörselundersökning
Registrering av ekg och puls, blodtrycksmätning
Registrering av längd, vikt och muskelstyrka
Fysiskt arbetsprov på testcykel
Psykologintervju och säkerhetsprövningsintervju
Läkarundersökning och sammanfattande tjänstbarhetsbedömning"
Lätta att finna rek.mynd sida, eller klicka på länken nedan!
http://www.rekryteringsmyndigheten.se/aktuella-ansokningar/forsvarsmakten-militar-grundutbildning/antagningsprovningen/
hoppas det hjälpte lite!
Citat:
Ursprungligen postat av
Prefon
Hej!
Någon som möjligtvis känner till kraven för att bli spaningssoldat på den lätta bataljonen i Karlsborg. Dvs vad som minst krävs på mönstringen hos psykolog, isokai, I-prov och cykeltest för att ens få söka utbildningen.
Hej. Nästintill alla som tjänstgör vid 31LLB är jägarsoldater, så att söka grundutbildning som jägarsoldat vid k3 är en bra början. Kravprofilen vid antagningsprövningen för jägarsoldat om jag inte missminner mig ligger på 7or gällande isokai, cykling, psykolog. En 5 vid det teoretiska testet(I-prov) och tjänstbarhet A. Någon här på flashback kan dementera eller bekräfta detta?
alt så ringer du en yrkesvägledare och frågar, dessa är med all del behjälpliga med sådan här information!