2017-08-11, 10:23
  #1
Medlem
En god vän till mig hade planerat en tur till Frözö Zoo men avbokade efter att ha tagit en titt på djurparkens resuméer. De är många i antal som vittnar över att djuren ser ut att leva under stress och misär samt att tivoliattraktionerna är i det närmsta ett renoveringsprojekt från öststaterna.

Någon Östersunds-bo eller besökare till Frösö Zoo som vill fylla i/dementera det som sägs? Det jag läst låter horribelt och vedervärdigt för att vara i Sverige (Men som vi vet verkar djurparkerna spela i sin egna liga!)


https://www.tripadvisor.com/Attracti...arjedalen.html
http://www.barnsemester.se/attraktioner/froso-zoo

Citera
2017-08-11, 12:26
  #2
Medlem
crippledmfs avatar
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ja...-zoo-till-salu

Låg ute till salu i början på året och ägaren säger att denna sommar blir sista säsongen. Räckte ju med o kolla deras facebooksida, sjukt mycket dåliga recensioner.. Att de själva inte ens verkar bry sig och låter det ligga uppe på deras sida talar väl för att de gett upp helt och hållet typ.

Hoppas djuren får nya och vettiga ägare!
Citera
2017-08-11, 15:06
  #3
Medlem
Av kommentarerna på Familjesemester verkar stället ju ha varit på dekis i minst 10 år. Och åkband för 380kr, efter entré på 250 kr/vuxen och 150 kr/barn????
Citera
2017-08-11, 17:27
  #4
Medlem
Redan för 15-20år sen vill jag minnas att stället lämnade en del att önska och inte var något men gärna besökte.

Inget verkar ha förändrats på den punkten, men någon vanskötsel av djur har jag aldrig hört talas om får jag erkänna så hurvida det ligger någon sanning i det eller ej låter jag vara osagt.
Citera
2019-07-08, 19:20
  #5
Medlem
Nu skall 700 djur reas ut, de som inte säljs släpps nog bara ut

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ja...oker-nya-agare
Citera
2019-07-08, 19:26
  #6
Medlem
Det här låter precis som när jag var på Ölands djurpark senaste gången. Kommer aldrig glömma den där stackars tigern och gick fram och tillbaka i sin håla.

Fan vad vidrigt det var.
Citera
2019-07-12, 17:44
  #7
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yudas
Det här låter precis som när jag var på Ölands djurpark senaste gången. Kommer aldrig glömma den där stackars tigern och gick fram och tillbaka i sin håla.

Fan vad vidrigt det var.

Fast Ölands Djurpark har ju varit så åtminstone de senaste 30åren. Ägaren tjänar dock stora pengar så det kommer inte läggas ner på länge.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in