Citat:
Ursprungligen postat av
enough-is-enough
Förhandlingar bakom lyckta dörrar pga "hänsyn till anhöriga" tolkar jag bara som att de vill att anhöriga ska få veta innan allmänheten OM det skulle komma fram under förhandlingarna att hon är död. Hon är ju fortfarande bara försvunnen för de anhöriga, vad det verkar.
Som konstaterats i tråden och utifrån vad exempelvis Svenska Dagbladet skrivit så handlade det om något kunde kränka de anhöriga varför man valde stängda dörrar.
Citat:
Häktningsförhandlingarna inleddes vid 15.30-tiden på lördagen och domaren Kari Sørensen gick åklagarens vilja till mötes och höll dörrarna stängda. Flera journalister protesterade mot yrkandet. Men beslutet togs med hänvisning till att det kommit fram uppgifter i förhör som kan kränka den svenska kvinnans anhöriga.
Det har spekulerats i tråden om att det kunde handla om att hon skulle haft sex men i alla fall i Sverige är väl inte det skäl för att hålla förhandlingar bakom stängda dörrar? Har danska domstolar så mycket lägre tröskel för sådant än svenska domstolar?