Citat:
Ursprungligen postat av
Merwinna
Det hade ju legat i vattnet åtskilliga dagar hur eller hur.
Utan fantasi blir du inte heller någon bra detektiv! Ibland måste man faktiskt kunna tänka ut en hypotes UTAN bevis också, och sedan se om man kan hitta något som stöder den.
Nej, det måste man inte alls och då har man ingen "hypotes".
Ord som hypotes, teori, lemma, premiss, etc, är inte vaga termer som kan slängas in lite hursom, utan de har specifik betydelse i specifika sammanhang. En hypotes är något man s.a.s. bildar
efter att man har skaffat en rad med bevis (evidens). En hypotes är en förklaring till en rad fenomen/bevis/observationer. "Hypotes utan bevis" låter som "framme utan färdmål" eller "smak utan mun", hus utan väggar eller något annat rent nonsensartat. En hypotes *består av* bevis.
Detektiver arbetar inte alls som du tror, utan precis tvärt emot. Vetenskapsmän likaså. Detta är inte på något vis på kollisionskurs med
fantasi. Tvärt om, fantasi bygger på inspiration, dvs evidens (i detta fall). Det du och några andra kallar för "fantasi" är något annat, "fria fantasier" eller "dagdrömmeri".
INGEN polis, rättsläkare eller detektiv sätter sig ner och kokar ihop just-so-historier och dessutom
lägger till saker när de får mothugg. Exempelvis: om jag nu förklarar att patologen nog kommer kunna skilja även ett vattendumpat lik från kylen och en nyss levande så kan du hela tiden lägga till förutsättningar, t.ex. att liket var väldigt färskt osv. Du behöver inte ens bry dig om vad din ursprungsidé var, bara du får spinna vidare på tramset.
Som jag sa nyss, det går att skapa ändlöst med dylika idéer och de är dåliga sådana som inte är genomtänkta. Hudblemmor och födelsemärken, tatueringar? Hur länge behöver man spana för att hitta ett lämpligt lik? Hur går det med att liket måste vara färskt?
Detta är ett komplett *lönlöst* sätt att komma framåt och en god detektiv nedlåter sig icke till denna typ av "fantasi" utan använder sin fantasi på ett kreativt sätt med belägg som inspiration. Det känns som du missuppfattat precis "allt" när det kommer till hypotesprövning, utredningsarbete o.dyl. Edit: Inte ens romanens detektiver gör på detta vis. Sherlock Holmes, etc, arbetar logiskt, rationellt och metodiskt och använder sin fantasi konstruktivt.