Citat:
Ursprungligen postat av
Kallas
Alla djur på en djurpark är normalt betydligt farligare än i vilt tillstånd. Dels har de mist sin respekt för människan. Dels är i princip alla djurparksdjur mer eller mindre mentalt störda eftersom så mycket inte är som det är i deras naturliga miljö. De flesta djur flyr människan i det vilda. Ett undantag är isbjörnen som på grund av detta anses som ett av världens farligaste djur.
Exakt som beskrivs i det citerade inlägget. I det vilda drar en normal björn så fort den får vittring på eller hör människor. Björnattacker sker oftast när en björn nyss har kommit ur sitt ide och stöter på människor, eller om bärplockande människor råkar hamna i närheten av eller mellan björnhonan och hennes ungar, som hon föder i idet under vintern, mer eller mindre i dvala. Även jägare med hund lyckas emellanåt komma i närkontakt med björn, ibland med förödande resultat.
I en björnpark som Orsa ser och hör björnarna massor av människor dagligen och tappar rädslan och resketen och blir då per definition livsfarliga.
Isbjörnar betraktar allt som föda, inklusive människor, och fruktar ingen levande varelse. Isbjörnen är världes största landlevande rovdjur för övrigt. På Svalbard måste t ex alla lära sig skjuta studsare, det är livsfarligt att ta en längre promenad utan att vara beväpnad.