Citat:
Ursprungligen postat av
VitruvianskeMannen
Va? Folkhemmet, då sprang man definitivt inte omkring med Tyr-runor,
Men germanismen och tanken om vad som skilde det nordiska ifrån folket vi idag berikas av var stark. En och annan tyrruna eller tom hakkors i avslappnade sammanhang hittade du med kan jag lova utan att folk vile mörda judar eller såg sig som herrefolk som skulle ta över världen.
Citat:
och ej heller skanderade man att gasa ihjäl folk. Du har nog fått folkhemmet lite om bakfoten.
Har jag sagt man ska göra det? Har jag sagt man gjorde det? Har NMR skrikit man ska göra det? Gjorde man det ens i tyskland? Nej din ohistoriske fitta. Avmarinera dig själv från hjärntvätten. För dig var allt innan 50talet bara en massa vita män klädda som syntare som åt judebarn va?
Citat:
Folkhemmet, det är ungefär det samhälle som SD vill ha, demokratiskt och öppet för en var som vill arbeta assimilerat i samhället och vara en del av detta. Skulle säga att det är ungefär som Japan och Sydkorea fungerar idag. Respekt för arbete och respekt för kärnfamiljen.
Exakt så vi har idag mao. Vi släpper in en jävla massa och alla får arbeta om de så vill. Problemet är bara att de även får ligga på soffan och skita ut ungar oxå om de vill. Men ingen förhindrar blattarna att arbeta, tvärtom. Staten ser hellre att man anställer en massa isis-krigare över unga svenskar så dessa inte kan bilda familj och föda fram nya svenskar.
Reslutatet blir dock alltid en blek kopia av usa med dina assimilerade icke-svenskar. Jag vet många schyssta invandrare som jobbar och beter sig bra, en stark faktor verkar dock vara att dessa är förstagenerationsinvandrare. Man tar in arbetsamma och laglydiga människor från världens alla hörn och låter dom yngla av sig ett par generationer, sen så har du ditt delade skitsamhälle där barnen till dessa mer och mer grupperar sig utifrån etnicitet och inte ser det svenska som deras ursprung och ser ner på oss och ser oss som fiender, speciellt känsligt verkar detta bli då nordbor inte verkar ha samma tribalistiska grupptänk som andra folk. För att ditt SDpiss ska fungera krävs i princip att vi kastrerar invandrarna och använder dom som skattekossor. I övrigt har du extremt rudimentär vetskap om mänsklig natur.