Citat:
Ursprungligen postat av
NorthernAngel
Det bor ju 500 000 i Göteborg, inte direkt en stor motdemonstration på huvudsakliga platsen vid Lisseberg var de ca 2000. 4 promille brydde sig om demonstrationen.
1) det bor 560k i GBG kommun och 1 miljon i Storgöteborg.
2)
Den huvudsakliga platsen var Heden, jag började kolla på Stream 14:15(var uppe i Änggårdsbergen med tjejen och tränade) och folkhavet där stod och väntade på plats fram till ca 14:30 skulle jag säga, dvs tills NMR hade 30 minuter kvar på sitt tillstånd, Liseberg var ju aldrig ens påtänkt tills MMR försökte forcera västerut vid Örgrytevägen och därav sket i sin egen demo.
3) Väldigt sossigt att demonstrera, att man inte infinner sig på plats betyder inte att man vill ha nazister på gatorna, dom och våldsvänstern får gärna ta dopp ifrån bron.