Citat:
Ursprungligen postat av
WbZV
David Chalmers vet att han erfar sinnesförnimmelser därför att han kommer ihåg att han brukar erfara sådana.Även zombien kommer ihåg att den erfar sinnesförnimmelser.
Nja, den fetmarkerade premissen ingår inte i Chalmers argument. Du lägger till den premissen för att vederlägga Chalmers påstående. En p-zombie saknar medvetande och saknar således också
sinnesförnimmelser och kan därför inte erfara något. Då en p-zombie är en teoretisk konstruktion (tankeexperiment) som helt saknar medvetande (vad det nu än är). När du säger att zombien kommer ihåg att den erfar sinnesförnimmelser så är det ju inte längre en p-zombie.
Hur hade du tänkt att en p-zombie utan medvetande kan erfara ett minne av falska sinnesförnimmelser? Då erfara, d.v.s. uppleva hur något är, exempelvis qualia, så behövs ett medvetande. Det är skillnad på att erfara ett minne (medvetet minne) och återge information sparat i ett minnet utan "självreflektion" (icke-medvetet minne, exempelvis minnet i en dator). Bara för att du kan erfara falska minnen betyder inte att du inte är medveten, det betyder bara att du är duperad a la Descartes. Russells variant där du är blott någon minut gammal är ett exempel där man är totalt duperad.
Citat:
Zombiens minne har ett annat ursprung än Chalmers minne, men det kan inte zombien veta. När zombien säger att den är medveten så gör den det eftersom den minns att den är medveten. Chalmers säger också att han är medveten därför att han minns att han är det. Men eftersom både Chalmers och zombien har samma minne så kan inte minnet användas för att avgöra vem som är vem.
Återigen så verkar du lägga in antaganden. Nej, zombien svarar inte jakande på frågan om den är medvetande för att den minns (erfar ett minne) att den är medvetande. Den svarar snarare jakande för att den har blivit "programmerad" att svara jakande. Lite hur en kalkylator skriver ut talet 4 när man frågar den vad 2+2 blir, svaret föregås inte av någon medveten process. Erfar man falska minnen så man lika medveten som om man skulle erfara sanna minnen, den enda skillnaden är att i ena fallet är man duperad och i det andra fallet är man inte duperad.
Citat:
Även en vanlig dator "tänker", men den saknar förmåga till självreflektion. Om vi implementerar en självreflektion som får den att tänka att den är medveten, var finns då skillnaden?
Om datorn är medveten så är den medveten. Jag vet inte riktigt vad det är du vill säga med den meningen.