Det har visst inte noterats än att det dumma våpet idag gjort bort sig ordentligt på Twitter och visat sin bristande kontakt med verkligheten genom att sprida en konspirationsteori om att AfS skickar ut reklamfoldern "Dags att åka hem" specifikt till utlandsfödda och adopterade, som enligt konspirationsteorin kartlagts m h a personnumrets tredje och fjärde siffra från slutet.
Här är sosse-bimbons egen tweet:
Citat:
Ursprungligen postat av Statsrådet Strandhäll
En hårt arbetande kollega på regeringskansliet fick sin hemskickad igår.
Detta är helt sjukt. Förhoppningsvis reagerar nu många svenskar starkt.
https://twitter.com/strandhall/status/1027238155500642304
Och här är den inbäddade tweeten med konspirationsteorin:
Citat:
”Många adopterade och andra utlandsfödda får i dagarna post ifrån partiet Alternativ för Sverige.
Uppmaningen lyder DAGS ATT ÅKA HEM.
Alla adopterade som kom efter 1970 och före 1992 har siffran 9 i sitt...
https://twitter.com/Lottipotti/status/1027213959789772802
I tweeten länkas till en post på fejjan:
Citat:
”Många adopterade och andra utlandsfödda får i dagarna post ifrån partiet Alternativ för Sverige.
Uppmaningen lyder DAGS ATT ÅKA HEM.
Alla adopterade som kom efter 1970 och före 1992 har siffran 9 i sitt personnummer.
Lika så har de som invandrat.
Man har alltså tillgång till register med våra personnummer och adress.
Partiet är sprunget ur SD.
Senast liknande skedde var på 1930-talet och nu sker det igen.
Jag och andra utlandsfödda har blivit varnade.
Gissar att fler står på tur.💔”
Detta sker i Sverige idag! Detta är ett inlägg som jag fått tillstånd att dela av en FB-vän, men personen vill inte exponera sitt namn.
https://www.facebook.com/698897934/posts/10156136212147935/
I själva verket rör det sig om flygblad med valpropaganda som delas ut generellt utan urskillning och alltså inte blivit "hemskickad[e]" till utlandsfödda och adopterade med post, och alltså går ut även till n*grer, indianer, norrmän, muslimer, lättkränkta, psykopater, paranoiker och konspirationsteoretiker. Något register över utlandsfödda och adopterade behöver AfS alltså inte. (Möjligen har AfS' utdelare lagt flygbladet i postlådor som bär utländska namn, under förutsättning att det inte gått ut som "samhällsinformation" via reklamutdelare eller liknande.)
När bimbon till slut tvingas inse att blivit lurad att sprida konspirationsteorier och rena lögner, försöker statsrådet sopa sin dumhet under mattan genom att dra på sig offerkoftan och tweeta:
Citat:
Ursprungligen postat av Statsrådet Strandhäll
I dag har jag blivit kallad häxa, idiot o inkvoterad sossebimbo här på Twitter av Afs partiledare och följare. För att jag kritiserade detta
de tar det politiska samtalet till en ny nivå. Trist.
mitt besked till dem är att jag aldrig kommer tystna eller vika ned mig för rasister.
https://twitter.com/strandhall/status/1027623540026208257
Nej, din dumma sosse-bimbo och ärke-häxa! Det är inte för att du "kritiserade detta", utan för att du som statsråd okritiskt spred lögner och konspirationsteorier om dina politiska motståndare, som folk lärt dig mores på ett hårt och skoningslöst sätt – folk med betydligt mer vett och kompetens än du har.