Hultqvist är ju en katastrof när det kommer till utveckling av försvaret, han driver inte någon kampanj för att utöka medlen och tycker att pengarna räcker när de inte gör det. Han är uppenbarligen Löfvens hund.
Han säger inte vad som behövs utan säger att han inte behöver pengar, konstaterar bara att det går inte utan att vidareutveckla resonemanget.
Att misstroendeförklara honom för it-skandalen är bra svepskäl.
Varför inte äcklet ska besmitta resten av Sverige är ganska självklart?
Personen är INTE neutral - han älskar NATO och bespottar och säger vidriga saker om Ryssland hela tiden. Hur kan detta vara neutralt?
Att äcklet är ivrigt tycker jag själv är konstigt, liksom resten av Ryssland. Han är uppenbarligen "ivrig" och ytterst angelägen att behålla sin post. Allt detta är riktigt konstigt. Hans engagemang för Sverige är konstigt, patologiskt. Hans "ivrighet" är märklig, fast jag skulle inte kalla det "ivrighet". Han är som ett "klister" som inte vill släppa taget, han måste få vara en del av den lilla slutna krets där viktiga beslut fattas.
Personen är uppenbarligen svag på 8 av 100 punkter och vår fortsatta kampanj ska gå mot dessa 8 punkter som kan vara avgörande. Det är nu det gäller. Personen är nazist-lik och han gillar det, spinn kring det!
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!