Citat:
Ursprungligen postat av
P944
Precis. Exakt. Hade inte sagt det bättre själv.
Att det förekommer sex mellan 13 och 16 åringar ute på bygden kan vi säkert va överens om. Men nu har vi den här lagen som säger att allt under femton år untouchable. Vart vill du dra gränsen? 11? 10? Och här var det faktiskt frågan om en våldtäkt.
Men för helvete, hur trög är du egentligen?
Drar du egna lagar ur arslet nu också?
Såhär står det i kommentarerna till lagtexten i brottbalken. (Nu gör jag ditt jävla jobb åt dig och jag är inte din morsa, fattar du det?)
Citat:
Försiktighet krävs vid denna tillämpning då det föreligger liten ålderskillnad mellan två personer. Om en är 16 år och den andra 14 år finns det skäl att anta att det inte föreligger brott men för att inte anses vara offer skall personen anses vara tillräckligt mogen. Med mogen avses att offret, med hänsyn till sin utveckling och omständigheterna i övrigt, haft förutsättningar att bedöma och ta ställning till situationen.
Själva lagtexten blir inte tydligare med paragraf 14:
Citat:
14 § Den som har begått en gärning enligt 5 § eller 6 § första stycket mot ett barn under femton år eller enligt 8 § första stycket eller 10 § första stycket, ska inte dömas till ansvar om det är uppenbart att gärningen inte inneburit något övergrepp mot barnet med hänsyn till den ringa skillnaden i ålder och utveckling mellan den som har begått gärningen och barnet samt omständigheterna i övrigt.
Detsamma gäller den som har begått en gärning enligt 10 a § om den har syftat till en sådan gärning som anges i första stycket och som, om den hade fullbordats, enligt vad som anges där uppenbarligen inte skulle ha inneburit något övergrepp mot barnet. Lag (2009:343).
Seså, på med tänkarhatten nu!