Citat:
Ursprungligen postat av
Alkibiades
Angående sprintcrossen på ungdoms-OS så åkte åkarna i tre separata korridorer under delar av banan vilket är en orsak till att det inte blev så många incidenter. På det sättet skiljer den sig från skicross där man åker i en och samma bana hela tiden. Sedan är en sådan bana ganska arrangörsmässigt krävande att bygga upp så jag ser inte hur det skulle vara praktiskt att genomföra i världscupen.
Nej, det rimmar ju rätt illa med det Ulvang ojade sig om angående varför skiathlon skulle bort, nämligen att det var för omständligt och dyrt både att lägga banorna och att producera tv-sändningarna för två olika åkstilar och spårtyper.
Kanske FIS resonerar ungefär som FIFA brukar göra, man lägger fram ett antal förslag på att "utveckla" sporten varav vissa är medvetet hopplösa[!] och får allt fokus, och så kan man lite snyggt smyga in resten utan någon vidare debatt och samtidigt hävda att man "lyssnat på kritiken" när man slopade de mest utflippade förslagen.