Citat:
Ursprungligen postat av
Kungzholmen
Håll dig till investmentbolag. Sälj aldrig. Köp när det är som mörkast och gör som ondast.
(Skulle du köpt 10 000kr i en Sverigefond precis innan finanskrisen skulle du vara tillbaka på 10 000kr efter tre år. Så farligt är det inte med börsens krascher. Den långsiktiga trenden är alltid uppåt.)
Är själv ganska "grön" när det gäller aktiesparande och just det som är "fetat" ovan är mycket vanligt att folk säger. Jag förstår att man ska ha ett långsiktigt perspektiv men det bär mig emot att "förlora" pengar. Om man bedömer att
trenden är nedåt. Då bör man sälja. Varför förlora pengar? Har för mig att Warren B´s första regel är "Förlora inga pengar" Regel nr 2 är: Kom ihåg regel nr 1".
Warren B ska även ha sagt att "Be fearful when everybody is greedy and be greedy when everybody is fearful". Jag har en hel del kapital men är med tanke på den höga nivå börsen är på just nu, försiktig med att gå in stort då jag just nu bedömer att folk just nu är "greedy" (och det gör mig "fearful).
// CC