Citat:
Ursprungligen postat av
ProfessorAnus
Ok. Ta hand om dig. Kan du skriva lite mer om själva staden? Funderar på att åka ner. Vilken period är bäst rent vädermässigt?
Tack, tack.
Många anser att torrperioden är bäst. Oktober till februari. Jag var ju där första gången i början av juni. Vädret var helt ok då, även om regnperioden precis hade börjat.
Addis är en ganska stor stad. Runt 2-3 miljoner invånare. Fattigdomen är väldigt utbredd, och tiggare kommer man inte ifrån. Speciellt om man är utlänning.
Idag gav jag en tjej som tiggde 100 birr, och direkt efter så kommer det flera stycken som också vill ha. Man får vara lite försiktig.
Det är inte speciellt mycket turister här om man jämför med många andra länder.
Kineser är det dock överallt. Dom bygger ju mycket här. Dom har exempelvis byggt en stor spårväg genom Addis som är väldigt fin.
Finns flera nya hotell och restauranger som håller en hög klass. Dock kostar det ganska mycket att bo på dom hotellen.
Maten kan vara både bra och billig, men man får passa sig vart och vad man äter, för risken att bli sjuk av bakterier, amöbor, parasiter och likn är ganska stor. Kolera förekommer och lite då och då.
Folket här är oftast vänliga och hjälpsamma, även om Engelskakunskaperna hos allmänheten är väldigt låg.
Idag åt jag en finare lunch på en innerestaurang, och maten kostade ca 60 kr.
Går förstås att äta mycket billigare också.