Tjenare.
Minns inte vilka gäng som är störst i USA just nu (kan det vara 18th street?), men om vi talar om Bloods & Crips så är de framförallt etablerade på västkusten, och där är de är så pass väletablerade på att många av dagens medlemmar har tre eller fyra generationer med gängmedlemmar bakom sig.
Folk rekryteras i unga år (runt 13½ är väl den genomsnittliga siffran just nu) dels genom prat om hur mycket pengar de kommer att tjäna, hur många brudar de kommer kunna få omkull, eller att de kommer få "backup".
Men också genom hot och utpressning.
En studie från Chicago för en tid sedan visade på att upp till 40% av ungdomarna som intervjuades hade blivit kontaktade av gäng som försökt få dem att gå med.
Det kan vara folk på personens skola, eller familjemedlemmar.
Hittar tyvärr inget om hierarkin - men jag vet att de mer etablerade gängen såsom 18th street, Bloods och Crips har en välorganiserad sådan.
En av grundarna av Crips, Stanley Tookie Williams avrättades ju nu nyligen, om någon missat det.
http://www.cnn.com/2005/LAW/12/13/wi...ion/index.html