2018-12-11, 23:06
  #505
Medlem
Detta är en stor anledning till att människor som bevittnar brott inte ringer polisen, ska det verkligen behöva vara såhär? Det är så kontraproduktivt att man skäms.

https://hightimes.com/news/man-helps-drunk-neighbor-home-arrested-moments-later-marijuana-possession/
Citera
2018-12-12, 17:04
  #506
Medlem
"Allt färre ungdomar röker och dricker alkohol – men anser cannabis mindre farligt"

Anser okej Kan det vara så enkelt att det är vetenskapligt bevisat? Sen kan man väl anse vad fan man vill om det men vissa grejer får man lära sig acceptera som det är, religion och kultur kan man debattera och ha åsikter om men vedertagen forskning är vad det är.

https://www.svt.se/nyheter/inrikes/allt-farre-ungdomar-roker-och-dricker-alkohol-men-anser-cannabis-mindre-farligt
Citera
2018-12-12, 17:51
  #507
Medlem
88g14flashplants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AndersJohanssen
"Allt färre ungdomar röker och dricker alkohol – men anser cannabis mindre farligt"

Anser okej Kan det vara så enkelt att det är vetenskapligt bevisat?
Sverige har en marxistisk värdegrund, det är inte så att "vetenskap" i något annat avseende har ett värde i sig här.
Citera
2018-12-13, 17:10
  #508
Medlem
Borgmästaren i Chicago vill göra cannabis legalt och öronmärka en del av skattepengarna till pensionspengar. Chicago ligger i mellanvästern i delstaten Illinois, kan detta vara nästa ställe vi får se en legalisering?

https://hightimes.com/news/mayor-chicago-pushing-marijuana-legalization-fund-pensions/
Citera
2018-12-14, 20:31
  #509
Medlem
Ska vi uppnå Europas lägsta arbetslöshet här hemma i Svedala är det nog dags att politikerna kammar sig och kommer in i matchen. Vad ska alla flyktingar som kommer från cannabisproducerande länder göra om inte det deras familjer gjort i generationer?


https://hightimes.com/news/experts-say-cannabis-industry-helped-lower-canadas-unemployment-rate/


"In particular, Statistics Canada said that in November, there were a total of 10,400 cannabis related jobs."
Citera
2018-12-15, 12:55
  #510
Medlem
"De som inte vill legalisera har en negativ världssyn. Jag förstår hur och varför de tycker så eftersom med varje beslut kommer även risker. De som är mot legalisering vill bara hindra att det värsta händer genom att fortsätta ha allting på gammalt sätt."

Så ung men ändå mycket klokare än många människor med rötter på 50 talet.

https://www.dn.se/asikt/legalisera-anvandningen-av-cannabis-aven-i-sverige/

EDIT: dold bubblare, nästa land att legalisera just utanför norden kan bli Luxemburg

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/VRJnE1/luxemburg-planerar-legalisering-av-cannabis
__________________
Senast redigerad av AndersJohanssen 2018-12-15 kl. 12:59.
Citera
2018-12-19, 22:03
  #511
Medlem
"The legalization of recreational cannabis is widely supported in New Zealand. A 2017 poll found that nearly two-thirds favored the legalization of cannabis possession and more than 80 percent supported allowing the use of medical marijuana patients with terminal illnesses."

Om röstningen går igenom blir Nya Zeeland det första landet i Asien att legalisera cannabis för rekreationellt bruk.


https://hightimes.com/news/new-zealand-will-vote-legalizing-recreational-cannabis-2020/
Citera
2018-12-21, 13:02
  #512
Medlem
"Att polisen nu fokuserar på att stoppa narkotikan på stadens gator ser Leif som positivt, men han berättar samtidigt att det sker på bekostnad av annat polisarbete.

– Vi har återtagit en del mark och vi har försökt hindra narkotikahandeln, men det blir ju på bekostnad av annat. Vi gör nästan inget annat i dag."

Ni Göteborgare kan känna era trygga, nu gör polisen i staden nästan ingenting annat utöver att leta narkotika, när säljaren kommer ut efter sina 6 timmar i cellen går han raka vägen till donken för att sedan ställa sig på samma hörn igen. Noll tolerans mot narkotika yeah!!! Snart är den borta, kanske bara några år till

https://www.expressen.se/gt/narkotikagangens-grepp-om-nordstan-mitt-i-julhandeln/
Citera
2018-12-25, 19:48
  #513
Medlem
88g14flashplants avatar
Thailand legaliserar medicinsk cannabis:

"Legaliseringen är enligt parlamentet tänkt som en nyårspresent till landet."

https://sverigesradio.se/sida/gruppsida.aspx?programid=3304&grupp=6330&artikel=7 121070
Citera
2018-12-26, 08:53
  #514
Medlem
DikTs avatar
Bra inlägg i debatten om bl.a. narkotika från Henrik Jönsson
https://www.youtube.com/watch?v=62Sru0iOS-4

"När man kriminaliserar populära rekreationsprodukter så försvinner dom inte, man skapar en svart marknad istället"
Citera
2018-12-26, 15:02
  #515
Medlem
klybans avatar
Detta kommer ge ett eko till oss här, även om inte det är någon gamechanger.

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/MglMAJ/danska-planen-odla-tonvis-av-cannabis
”Nästa år kommer vi ha en omsättning på 500–800 miljoner”

Det ska bli mycket intressant hur detta påverkar den övriga handeln i det längre perspektivet.
Citera
2018-12-26, 17:32
  #516
Medlem
Rufoss avatar
Thailand - landet som tidigare avrättat människor för cannabis, har nu legaliserat medicinskt bruk.

Klubbades igenom idag!

Citat: "Thailand's parliament has voted to approve cannabis for medical use, with a key lawmaker calling it a "New Year's gift" to the Thai people."

https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/news/amp/world-asia-46679098
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in