Citat:
Ursprungligen postat av
MrChow
Många här som aldrig för över pengar ser jag! Det är ganska länge sen det tar mer än ett par timmar mellan alla större banker på vardagar. Helgdagar tar det dock till morgonkvisten på första vardagen efter innan pengarna trillar in på mottagarens konto. Storbankerna har körningar 3-4 gånger om dagen sinsemellan.
TS: För du över pengar från Nordea vid lunchtid en helt vanlig vardags så finns pengarna på mottagarens konto i Swedbank innan 15-fikat.
Tumregeln mellan banker är väl:
För man över före 11 finns det på mottagarens konto på eftermiddagen (14-15-tiden).
För man över efter 11 finns det på mottagarens konto på förmiddagen vardagen efter.
Detta för att bankerna kör typ 2 körningar per dag mot riksbankens central, en gång vid 10-11 och en gång vid 14-15 och det krävs 2 körningar för att få över pengarna (En körning där avsändarnas bank flyttar pengarna och riksbanken får reda på det, och en körning där mottagarens bank hämtar hem transaktionen). Har för mig det är handelsbanken som har tre körningar per dag, men kan minnas fel.
Detta är iallafall hur jag förstått det.