2017-04-07, 16:54
  #565
Medlem
shbous avatar
Jisses, bild från SvD visar detaljerat en överkörd stackars jycke. Hunden var väl oskyldig i alla fall.

http://imgur.com/a/w7eo7
Citera
2017-04-07, 16:54
  #566
Medlem
lasternassummas avatar
Kort sammanfattning
En maskerade person "kapade" en lasbil från Spendrup när öl skulle levereras till en restaurang i centrala Stockholm. Chauffören, som just skulle börja lasta av, försökte hindra kapningen, blev påkörd, men inte allvarligt skadad.
Lastbilen körde in på Drottninggatan, ev. från Kammakargatan. Den körde med hög hastighet söderut på Drottninggatan, som är en gågata. Flera människor mejades ner på vägen. Efter ca 620 meters färd på Drottninggatan körde lastbilen in i Åhlens, nära korsningen Drottninggatan och Mäster Samuelsgatan.
Minst tre är döda.

Bilder, text och video:
https://svenska.yle.fi/artikel/2017/...nker-terrorism

Citera
2017-04-07, 16:54
  #567
Medlem
DickeFixs avatar
Alla rykten om skottlossning bör vara falska. Bilen stals ju medan föraren lastade av så det är knappast någon stor plan bakom utan bör vara en ensam galning som såg tillfället och fick ingivelsen att leka terrorist
Citera
2017-04-07, 16:55
  #568
Medlem
willzors avatar
Jag har en syster som ringde mig sekunder efter att lastbilen stannat.
Tydligen så hoppade en man ut och skrek,
han ska ha skrikit saker (för henne) oigenkännligt.

Han skall ha haft ett leende och gått ut med händerna "i luften" liknade ett "vinnande scenario".


Fortsätter när mer info kommer.
Citera
2017-04-07, 16:55
  #569
Medlem
Läste i denna tråd att skottlossningen vid Fridhemsplan inte skulle haft med det hela att göra. Vilken är källan bakom detta påstående?
Citera
2017-04-07, 16:55
  #570
Medlem
Koyaks avatar
*Obs* bild på död människa *Obs*

Ett av offren som blivit kapad på mitten...

Citat:
http://i.4cdn.org/pol/1491577007544.png
http://i.4cdn.org/pol/1491576919898.png
__________________
Senast redigerad av Koyak 2017-04-07 kl. 17:00.
Citera
2017-04-07, 16:56
  #571
Medlem
Trekvartsbyxas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zuzzii
Har en halvdålig bild på en av dom gripna(ej blurrad) men hur lägger man upp bilder här?
http://imgur.com/
Citera
2017-04-07, 16:56
  #572
Medlem
CharlieMartels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Spersson
.
Alla muslimer utför inte terrorattacker.
Vad har du för bevis att det är en muslim? Jag har inte sett något om fackeltåg mot rasism som pekar på detta.
Citera
2017-04-07, 16:58
  #573
Medlem
Bodickers avatar
Jag vet inte. Jag är helt apatisk. Det var väl väntat, hade väntat mig fler döda likt Frankrike. Tyvärr har jag svårt att känna nåt för det här. Folk på Facebook börjar skriva hur hemskt det är, men vad har folk gjort för att förhindra det? Man har ju inte ens erkänt problemen, huvudet i sanden i 15 år, tolerans, öppenhet, mångkultur och hat och förakt mot allt som har med patriotism och säkerhet att göra.

Folk kommer att säga att det är julafton för rasisterna, som om det är där vi ska lägga fokus. Som om rasist är värre än mördare. Folk är chockade och kommer skriva "pray for sthlm" och sen äta sin tacos och titta på Let's Dance och fortsätta sin vardag och sina värderingar.

Svt uppmanar till och med alla tittare till att samla sig och inte peka ut någon grupp. "hoppas inte detta rubbar vår öppenhet " Nej, för det är alltid så varierande. Är det inte muslimer så är det buddhister eller eskimåer. Det är muslimer som är de stora offren i detta eftersom att folk kommer titta snett på stan i en vecka.

Det enda tragiska jag känner är att folk inte kommer lära sig och att vi ska behöva vänja oss vid det här medan det här inte händer i länder som inte har massinvandring från MENA.
Citera
2017-04-07, 16:59
  #574
Medlem
Zaedrewss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av freddyboi
Frågan är om lastbilen verkligen var planerad? Enligt Aftonbladet verkar det som att den stals precis i samband med att terrorattacken drog igång och det kan ju bara vara ren slump att terroristen lyckades komma åt lastbilen? https://images.scribblelive.com/2017...73680b900b.jpg

Jo om den nu bara stod där. Spontatdåd å la IKEA morden möjligen. Någon som var förbannad över något och där såg sin chans att ställa till kaos. Om nu planerat med skottlossningar osv med flera inblandade skulle man då inte litat på slumpen och ren röta för att få tillgång till en lastbil.
Citera
2017-04-07, 17:00
  #575
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fenjal888
Vad har motivet varit i tidigare lastbilsattacker mot folkmassor, utförda av muslimer? Känns som detta är givet?

Det är det jag undrar, har aldrig förstått vad dom vinner på att göra det.. om man nu är så frustrerade på västvärlden borde man undvika att flytta hit.
Citera
2017-04-07, 17:00
  #576
Medlem
Reevess avatar
Rykten om bomb sprids för tillfället.

Källa är privatperson på plats.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in