Citat:
Ursprungligen postat av
dutch201
Jag kopplade häromdagen min mobil till datorn för att bara ladda mobilen .
Helt plötsligt ser jag att alla mina bilder raderades och ersätts med 2 år gamla .
Dock finns alla bilder kvar från innan detta hände men inte organiserad i albumet utan där alla bilder finns i olika dagar och år osv .
Hur kan jag göra för att korrigera detta ? Apple support sög kan jag säga då dem sa att jag bör flytta bilderna manuellt men det går inte att göra detta .
Har detta hänt någon annan?
Har råkat ut för något liknande, svårt förklara, men helt plötsligt dök det upp en massa konstiga bilder jag inte ens tagit, däremot vet jag att jag "sparade" ett par bilder från en Bekants Facebook sida då jag varit inne via Facebook appen.
Så här verkar det gått till : samtliga bilder i just detta facebook inlägget sparades (och inte bara en som jag trodde, dock såg jag just då bara den sparade bilden) dessa överfördes sedan via Icloud bilddelning till min dator, sedan laddade jag som du mobilen via datorn och då fördes alla skitbilder som tillhörde facebook inlägget över, men detta såg jag inte förrän Iphonen varnade för att minnet/lagringsutrymmet började ta slut och jag gick in och rensade.
Så boven är garanterat Icloud Bilddelning.
Ställt till mycket konstigt jävelskap så jag rekommenderar ingen använda den.
Rekommenderar heller inte att aktivera Icloud drive för spara bilderna där, det sparas därefter bara lågupplösta bilder på din iphone (för att spara på minnet) visst låter bra, men den dag du vill spara en bild för att tex skriva ut eller till fil blir det skit, innan var det bara ansluta till datorn och hämta direkt från Iphonen. du får man trixa med att skicka dom till tex Dropbox, goggle drive etc.