Citat:
Ursprungligen postat av
blygtsomkenta
Hej!
Är det någon som har erfarenhet av chatoperatör via jobba hemifran?
Hur många timmar per vecka jobbar ni och vad tjänar ni då?
STOR VARNING till er som inte jobbat som chattoperatör för Jobba hemifrån tidigare och som hittat hit för att ni vill ”läsa mer” om det där skitföretaget. Allt på deras hemsida är ren lockmarknadsföring. De får det att låta som om du kan jobba några ”extratimmar” i veckan och tjäna lite pengar. Det är kort och gott INTE SANT.
-Du får betalt per skickat meddelande och betalning är extremt låg. OCH de betalar inte ut dina pengar om du inte uppnår ett visst antal skickade meddelanden per vecka vilket är helt omöjligt att uppnå om man bara ska ”extrajobba” några timmar. TRO INGET som står på deras hemsida gällande löner. (Eller någon annan i den här tråden om de hävdar något annat).
-Arbetet i sig är omoraliskt (de som arbetar där vet varför).
-Jag läste i denna tråden någon som skrev att man inte borde ha dåligt samvete och sa något i stil med att ”det är ju ändå bara äckel-Bosse 60 år som raggar på Maria 20 år”. Det är till viss del sant att det är en jävla massa äckelgubbar som du kommer sitta och prata med, men det finns också en andel som verkligen tror att ”dom träffat kärleken i sitt liv” och vill inget annat än att träffas. Där ska du sitta och låtsas att han är kärleken i ditt liv och uppehålla konversationen så att han fortsätter skriva och betalar företaget typ 15 spänn per skickat meddelande, medan du sitter och slavar för några cent per meddelande (som kan ta några minuter att skicka pga processen i deras plattform). Och gällande äckelgubbarna, vad gör dig till en bättre person som sitter och luras eller tycker att saker är ”rätt åt någon” om någon annan gör fel.
Hej då Jobba Hemifrån.