Citat:
Ursprungligen postat av
Drutten67
Är det inte så alla gärningsmän ser ut, som polisen INTE vill ha hjälp med att få fast ?
Det är inte polisen som pixlar bilder din dummerjöns, det är media.
Aftonbladets troll, Oisin Cantwell, skriver på sin hatblogg att det är upprörande att den här mannens brottsregister raderats. Han har dock fel när han skriver att det sker på fem år. Det tog tio år för mannens register att bli rent.
Det hela är dock en avvägningsfråga. Antingen så låter man samtliga dömda människor vara stämplade för livet eller så missar man en del fula fiskar ibland. Med de rättsdatabaser som finns idag (mest kända är Lexbase) så man man fråga vilken funktion radering i brottsregistret har. Inte möjligt att man gör som i Norge och behåller uppgifter om brott i brottsregistret för evigt.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ettsjutretton
Vågar man gissa på att trådens kommande tio sidor med inlägg, kommer handla om huruvida GM med det "exotiska" namnet, är svensk eller inte?
Den misstänkte GM har åkt tunnelbana i Stockholm vilket avgör saken. Han är svensk.