Citat:
Ursprungligen postat av
IKN
Lägg ner med denna ohederliga PK-dynga "inte praktiskt möjligt". Har de kommit hit går det alltid att skicka tillbaka dem. Hade det inte varit möjligt hade de inte kunnat komma hit till att börja med. ALLT GÅR, förstå detta. Det enda som behövs är den politiska viljan. Men är man en feg SD-politiker kan detta vara en obehaglig fråga att ta upp. Särskilt om man försöker bli kompis med landsförrädarna i M och S.
Vad han menar med genuint och seriöst sätt? Jag kan bara gissa. Förmodligen att SD sällan talar om det utan oftast mer föredrar att tala om integration/assimilation mycket mer. Återvandring är till största del valfläsk från deras sida för att inte tappa väljare som vill betydligt mer.
Med den logiken så är Feministiskt Initiativs politik fullt möjligt, för pengar växer på träden. Säger man emot så är det PK-dynga.
Ja för det är det praktiska problemet. Nu har man kommit till nivån när man måste ha realistiska förslag som kan genomföras praktiskt. Populistiska förslag utan verklighetsförankring kunde man göra när man försökte komma in, men nu är det på nivån att de faktiskt måste kunna genomföras.
Återvandringen från SD är på den nivån där det är praktiskt möjligt, då talar vi om dem som är illegala samt de som vill tillbaka frivilligt. Samt eventuellt att rättsligt använda sig av utvisning som straff. Vilket i bästa fall kan handla om ca 100.000-125.000 personer.
Här vill AfS även, om jag har förstått, kunna dra tillbaka PUT om man kan bevisa att de fått PUT på falska uppgifter. Ja problematiken med bevisbörda och rättsvidrighet kringgås med argumentet "Allt går, det behövs bara politisk vilja!".
Tack och lov är det en väldigt ynka del som skulle kunna tänka sig att se invandrare som några parasiter/lögnare och politiker som landsförrädare. Det snacket hör hemma hos NMR, och kanske AfS om de vill gå samma väg. Men till någon större del av folket kommer aldrig ske.