Citat:
Ursprungligen postat av
Fnissturken
Nej, det kommer han inte. Han kommer vara
heeeela 25 år vid nästa val.

Vilken enorm skillnad!
Fel. Om partiet får en viss procent så får de trycket av sina valsedlar bekostade och dessa läggs ut vid samtliga vallokaler. En oerhört viktig sak om de siktar på framgång i valet 2022, utan detta kan de glömma riksdagsinträde 2022. Därför är det korkat att strunta i att rösta på dem och istället rösta på SD i någon slags korkad taktikröstning som förstör mer än det gör någon nytta.
Det kan gå lite hur som helst. Partiet klarar inte fyraprocentsspärren men hamnar nära och dryga 3% röster som kunde gått till SD får nu ingen representation i riksdagen. Partiet kan fungera som en blåslampa i röven på det alltmer invandringsvänliga familjestyrda Sverigedemokraterna. Partiet kan också fungera som ett antirasistiskt och antiextremistiskt alibi för SD när SD kommer av taktiska skäl falla in i medias kör "rasister, högerextremister, nazister"-etiketterna, SD kan alltid säga att de inte är så extrema som AFS och att AFS är de verkliga extremisterna och rasisterna. Vi såg detta i samband med förra valet då Svenskarnas Parti deltog. SD kommer säkerligen vägra prata med företrädare för AFS.
Det är väl vid EU-parlamentsvalet 2019 som de ska ställa upp och raka in sina 1,5 procent så att de får valsedlar utlagda 2022?
Spärren i EU-valet är högre, 5%, men det är betydligt lättare för en uppstickare att sno ett mandat där än i riksdagsval. Junilistan, Piratpartiet, Feministiskt initiativ är alla partier som gått hyggligt i EU-val men floppat nationellt.
Tror AfS har bra chans att nå 1,5% där och är inte borträknade på mandat.