Citat:
Ursprungligen postat av
deadset
Han blev utesluten för att han ville göra politik av det svenska folkets genetik, bland annat.
Det är ju snarare 7-klövern som anser att svenskheten är en politisk fråga. "Alla kan bli svenskar" är bl.a ett exempel på detta.
Kasselstrand menar att svenskheten är något som har växt fram organiskt, genom tusentals år utav kulturell och evolutionär isolering från omvärlden utan extern påverkan, För komihåg, Sverige och Skandinavien var en av de mest isolerade delarna i Europa fram till 40-talet. Den senaste invandringsvågen som kom till Sverige förutom den som vi beskådar nu, skedde för 6 000 år sedan, vilket således innebär att ifall du har en gammel-mormor eller morfar osv som är född i Sverige har du mest troligen släktband på någon sida av släkten som sträcker sig enda tillbaka till istiden.
Kasselstrand menar att alla svenskar innerst inne vet vem som är svensk och det är inget politiker ska lägga sig i.
Forskning tyder också på att din självuppfattade etniska tillhörighet är nästan exakt identisk med den som ett DNA prov hade fått fram.