Citat:
Ursprungligen postat av
Nordiad
Finns företaget kvar så gäller ju avtalet fortfarande, detta oavsett var företaget har flyttat. Med vem/vilka har du fört dialogen om däcken och fått veta att de är flyttade förresten?
Ja, det var Mekonomen verkstad jag lämnade in dem på. Mekonomen verkstad finns kvar med nya ägare som startar om på måndag.
Verkstaden som ägde franchiseavtalet har då flyttat. Däcken tog de med sig.
Denna info fick jag av butikspersonalen på Mekonomenbutiken som ligger i samma hus.
Så frågan är ju om det är Mekonomen som är ansvariga för mina hjul eller firman som ägde franchiseavtalet.
För det var Meknomenskyltar. De svarade, Mekonomen i telefon. Skylten, Däckhotell 300kr satt på en Mekonomen reklamskylt.
Allt de gjort är att tagit emot mina hjul. Förvarat dem på säkert ställe o sedan bara flyttat.
Personligen vill jag vara kund hos Mekonomen o inte firman bakom pga garantiåtaganden då även den nya ska byta från märkesverkstad till en annan o där blir garantier viktigt.