2022-06-13, 15:46
  #1009
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av User1945
Pundar han i Sverige så blir de problem med frivården, är väl därför dom är där för att slippa pissa 😂

Sen måste jag säga att det är ju ruggigt barnsligt att berätta att man knarkat bort 100k medans man samtidigt skryter om att det fortfarande ”går bra” för de finns pengar på kontot. Känns lite som att pissa på sina fans.

Är han släppt villkorligt och står under övervakning är han redan rökt. Man kan inte åka utomlands på obestämd tid i den situationen. Plus som är inte dumma i huvudet på frivården. Klart de vet att han knarkar.
Citera
2022-06-13, 15:55
  #1010
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DEMONOMICON
Man förstår ju hur illa det är när HAILU faktiskt är den enda med vettiga saker att säga i deras videos.

Verkar även vara han som för den mesta stoppat Alex ifrån att flippa helt. Hur ska det gå för dom nu när H skulle resa hem till Sverige?
Ska lilla Alva på 1,50m hålla fast en 2 meter lång absande cracksmurf som börjar veva som ett barn när han blir knarksugen? ..

Hon kan ju hota med att göra slut men då tar det nog förmodligen slut, Alex visar ju väldigt tydligt att drogerna är viktigare för honom än hans nära och "kära".


Jag har ogillat den människan länge men du har faktiskt rätt och vissa kanske kan förändras han verkar inte vara samma våldsamma psykopat längre även om han verkar ha flugit på Alex i Turkiet men verkar ha varit rimligt gjort

Menar Hailu
Citera
2022-06-13, 18:06
  #1011
Medlem
villass avatar
Mycket snack om deras senaste video, någon vänlig själ som har lust att sammanfatta klippet? Dessvärre en alldeles för lång video för min smak.
Citera
2022-06-13, 18:59
  #1012
Medlem
Dennos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av villas
Mycket snack om deras senaste video, någon vänlig själ som har lust att sammanfatta klippet? Dessvärre en alldeles för lång video för min smak.
Festat och knarkat som en idiot från dag ett när han kom ut.
Pundat upp 100k och skyller på kriminalvården att han pundar.

Ridå.
Citera
2022-06-13, 19:50
  #1013
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av CykaBlyat123
Alltså om man känner igen pundar så förstår man att det är taktik utav honom att nämna var 3e minut att han satt med en cracksten o rökte. Jag menar att deras plan är att skämta och överdriva om ALLT de har gjort under dessa veckorna för att sedan kunna komma ut om 2 månader o säga att han är clean från crack men han behöver fortfarande benso för att kunna fungera osv osv. Vanliga pundar bortförklaringar asså. Alva är inte heller nykter. Hon va torsk på cola o alkohol innan hon träffade alex men la av med colat för att de skulle kunna bygga sin youtubekanal som handlar om alex missbruk i princip.

Jag har sj becknat många år (preskriberat) och ja åkte hem till mkt folk, många äldre pundare som sitter o tjafsar med varandra och man känner igen mönstret av lögnerna. Mam behöver egentligen inte ens vara nåt proffs lyssna bara på hur han slöddrar så märker man att han går på habbar. Han har recept på sobril i sverige som är en barnlek men om man tar med det receptet till turkiet och överdriver sina symtom lite på köpet så kan man få ut i princip vilka habbar man vill. Funkar inte på alla apotek men du behöver inte leta mer än en kvart för att få en box med xanor och ikto. Han shlajfar även där nere just nu, men för stt försöka gömma det så ska dom filma varenda gång dom är ute o äter mat, o snacka om hur myyycket mat de äter!! Anabola är busenkelt att skaffa där o de har fler preparat än de går att fixa i sverige, för 1/20 av priset. Klart som fan att han har aptit på shlajf då

Kommentarerna är fulla av dumma ungar som tycker det känns så bra att han är så äärlig, att de är så fina tillsammans och starka. "Sluta aldrig me de ni gör! Hjärtan och thumbsup. På vilket sätt är de stärka? Böner, styrkekramar och skit... OK, det är fint tänkt med all kärlek och support men tröttsamt med all naivitet. De som tycker Alex ser ut att må bra, blir glada av denna video och tycker paret är sp starka och fina tillsammans - har de sett samma video?

Citat:
Ursprungligen postat av User1945
Hela deras youtube kanal är bara konstig när man tänker efter, det ända han gör på kanalen är att romantisera droger och kriminalitet. Och för övrigt så är det ganska tydligt att han aldrig varit nån lyckad kriminell, hans kriminella liv verkar vara väldigt pundig, typ blåsa folk på pengar, luftskulder till folk som har respekt för hans fasad, utpressning, något pundigt bax eller misslyckade rån/smash. Han har byggt upp en karaktär som stor stark farlig gangster boss typ men är som en pundig springis.

Å ena sidan är det ju bättre att de kan göra lagliga pengar så man får lyckönska till framgången. Och visst kan Alex berätta en historia underhållande - det måste man ge honom. Men du har rätt - det är romantisering inför barnen. Alva är inte direkt en bättre förebild för småtjejer. De verkar se romantik i att hon är en lojal, ride or die-tjej som lever för sin pundarkille. Noll självkänsla och ger medberoendet ett ansikte. Och så sitter barnfansen och hejar på och tror att om Alva och de själva älskar och stöttar riktigt mycket så kommer han bli bra...
Citat:
Ursprungligen postat av hannno
Är det bara jag som blir så ledsen för Alvas skull? Känns som hennes närmsta (mamma) inte heller ser allvaret. Visst Alex är en snäll kille nykter men när han inte är det så är han en livsfara i och med Paranoior. Han sa ju det till och med själv i klippet.

Har även reagerat på ett Alva har ett blåmärke i pannan efter den bråkiga natten när hon satt i ett hörn och grinade medan alex och den andra kvällen bråkade pga Alexa paranoia. Jag förstår att hon älskar honom men hon måste tänka på sitt eget bästa. Och det borde de som står nära henne och ser allt utifrån också göra. Tror inte vi fått veta ens hälften av allt som verkligen har hänt. Och jag tror inte han är supersnäll med Alva när han blir sådär galan heller. Någon borde ingripa.
Med tanke på hans missbruk, labila humör och historia av våldsbrott har jag lite svårt att tro att inte Alva får en släng av sleven ibland.
Citat:
Ursprungligen postat av Snotomte
Vem gillar följa henne snorungar som inte har något innanför pannbenet, sorjlig brud som vill hänga med dom "tunga grabbarna" ,Alex gå vidare hon är inte din mamma ,fast hon vill det.. hoppas ni sköter er I turkiet annars blir det galler......

Haha, jag låter nog bitter ibland men det är jobbigt att se senaste videon - som en trafikolycka i slow motion - så får låta bli att kolla.

Hoppas förstås att de skärper till sig och shejpar upp sina liv.
__________________
Senast redigerad av TigerKid2 2022-06-13 kl. 19:59.
Citera
2022-06-13, 20:04
  #1014
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av User1945
Ja eller hur, av att kolla på videon så ser man att han inte är nykter. Har själv tagit droger i olika form och mängder och vet att man blir inte så där hjärndöd efter en 2-3 härva, kan dom inte bara sluta ljuga.

Btw så hoppas jag folk slutar kolla deras youtube så kanske dom inser att dom faktiskt har något att förlora, för utan youtube så gör dom nog inte många kronor. Och samarbeten kan dom glömma när killen erkänt mord på TikTok 😂

I vilka scener är han inte nykter och vad menar du med att man inte blir sådär hjärndöd av en 2-3 härva? Utveckla lite

Helt enig i det andra. Stör mig för övrigt på att Alva verkar tycka det är coolt med Alex rusher och brott…


// någon med erfarenhet av stimulanter och habbar
Citera
2022-06-13, 20:10
  #1015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Orkanuz
I vilka scener är han inte nykter och vad menar du med att man inte blir sådär hjärndöd av en 2-3 härva? Utveckla lite

Helt enig i det andra. Stör mig för övrigt på att Alva verkar tycka det är coolt med Alex rusher och brott…


// någon med erfarenhet av stimulanter och habbar

2-3 veckors festande/rushande menade jag. Sen tycker jag att han verkar påverkad genom hela videon, bara lyssna på han när han pratar, och kolla hur han rör sig typ.
Citera
2022-06-13, 20:10
  #1016
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av movingmad
Asså nja. Visst har han satt sig själv i den situationen och på så sätt finns det ingen annan att skylla på. Å andra sidan så kan man väl faktiskt tycka att om någon så tydligt försöker bättra sig, och ändå bara ska sitta några månader så borde fotboja vara ett bättre alternativ.

Helt enig med dig.
Visst det är Alex fel och ingen annans att han börjat punda igen - inget snack om saken på det individuella planet.

Men ur ett större perspektiv har kriminalvården tagit en nyligen nykter missbrukare som lägger all tid och energi på att jobba med youtube och dessutom lyckats bli känd där med bostad och fullt funktionellt liv och satt denne med 20 personer som är fast i just den livsstil som han lyckats komma ur.
Helt idiotiskt.

Lite som att kasta in en kanin i en bur med tigrar.
Citera
2022-06-13, 20:22
  #1017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av avsmaken
Han är benzad i olika grad under hela jävla videon. Jag ser på dom ögonen. Förklarar varför han äter så gott hela tiden också.

Helt enig med dig, ser väldigt misstänkt ut

//någon med egen erfarenhet
Citera
2022-06-13, 20:41
  #1018
Medlem
Det är en sak att ta återfall. Det är fullt acceptabelt och naturligt för missbrukare. Där är jag fullt med! Men sättet han (dem) beskriver, pratar, skrattar, höjer sig själv på, är så fruktansvärt patetiskt! Att det skulle bli bra kontent, om vi typ fick vara med på resan tills han knarkar ihjäl sig eller ngt?! Det är så sjukt att säga så, jag finner inga ord alls! Han ljuger och ljuger dessutom. Han är bara i början av sitt återfall och har inte haft en nykter dag sen han kom ut! Förmodligen började han redan inne på kåken! Inte en enda gång tackade han Alva för vad hon gjort för honom/dem när han satt. Nä, han tittar fan inte ens åt hennes håll en enda gång! Han har full fokus på att kolla sig själv i kameran och flabba åt sina egna historier! Sen vill han höra andra också berätta historierna så han kan garva på ännu mer, och höra hur cool, tuff, väck han varit! Blir riktigt lack på sånt här, hoppas det går åt helvete för honom! Han förtjänar inte framgången! Om man nu måste bete sig såhär svinigt, så gör man det i tystnad och skäms över det! Inte delar det med hela Sverige och garvar åt det! Här på FS verkar vi relativt överens.
Jag undrar vad snitt åldern är på hans följare faktiskt. De verkar generellt vara låg begåvade. När man läser kommentarerna på Instagram och YouTube tappar man hoppet om mänskligheten! Lika mycket som man tappat hoppet om Alva.
Citera
2022-06-13, 21:48
  #1019
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av User1945
2-3 veckors festande/rushande menade jag. Sen tycker jag att han verkar påverkad genom hela videon, bara lyssna på han när han pratar, och kolla hur han rör sig typ.

Min erfarenhet är att man blir fruktansvärt jävla hjärndöd efter 2-3 konstant rushande - man är absolut inte i skick att spela in videor då.
När man väl är i skick att göra det så märks det inte på det sättet det gör i videon. Då är man nedstämd, lättirriterad och trött. Dåligt humör liksom. Aptiten kommer och går - nån gång varannan dag blir man skithungrig men i övrigt är matlusten borta.

Helt övertygad om att låg/medel dos habbar är inblandade vilket förklarar hans avslappnade beteende/utseende, den otroliga aptiten och det släpiga/sega talet.

Det är iaf vad jag tror.
__________________
Senast redigerad av Orkanuz 2022-06-13 kl. 21:51.
Citera
2022-06-13, 22:27
  #1020
Medlem
Jag kan inte annat än att hålla med dig, habbarnas kännetecken är där helt klart! Om jag ska vara ärlig så hoppas jag han tar sig ur missbruket för jag vet hur hårt dom klorna sitter i en, men samtidigt tycker jag han på något vis att han/dom förtjänar inte att ha en följar skara bakom sig då dom inte är bra förebilder!
__________________
Senast redigerad av User1945 2022-06-13 kl. 22:30.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in