Citat:
Ursprungligen postat av
carlpetersen73
Förmodligen skapligt nöjda, de får sjukt bra räckvidd i många kanaler. Kolla bara den här tråden, full av "nyttiga idioter" som inte ens vet om det själva. Det här är självklart sanktionerat på exakt alla nivåer inom företaget. Lite trist grepp.
...
Utan minsta tvekan. Däremot tror jag knappast det kommer att skada Comviq. Det är jävligt brusigt i valet av operatör, så vad de greppar efter är uppmärksamhet. Och det får dom.
Jag tror dock man tänkt lite snävt.
Det må vara hänt att detta inte skadar Comviq, då deras målgrupp främst verkar bestå av yngre, förhållandevis lättpåverkade personer. Att då ha med Kakan m.fl. fungerar säkert då andra, mindre extrema, personligheter också finns med.
Dock kan man ha missat en rätt betydande grupp personer med hyfsat inflytande som invänder starkt mot tveksamma ideal som en del av de involverade står för (polismord, att de som röstar fel bör dö, journalister som är nyanserade är nazister, och så vidare). Dessa personer kommer inte bara rata Comviq privat. De lär också utesluta eller missgynna Comviq och Tele2 vid upphandlingar.
Frågan är väl hur slutkalkylen ser ut. Men jag kan tänka mig att Tele2 förmodligen är milt irriterade just nu då det säkerligen finns tillräckligt många egenföretagare som är tillräckligt irriterade över hur deras skattepengar nyttjas för att dessutom vilja finansiera politisk propaganda genom att gynna Comviq/Tele2 som operatörer eller Kinnevik som ägare.