Hej Ts, jag håller med dem som sagt att ni skall ge presenter.
Är ni många barn och barnbarn kan ni ju säga att en resa är från alla, även om några (eller bara du) kanske betalat lejonparten. Eller åk med själva, gamlingsresor är de bästa!
Om några inte officiellt är med och betalar resan kan de komma med kuvert med valuta som resepresent. Om FF och FM ser beklämda ut av att få cash, avled: skoja och säg att det landets valuta ser ut som monopolpengar, att man kanske skulle jobba på välingskontor för då har man alltid pengar, att det och det landet har plastpengar numer som smälter om man råkar torktumla dem osv osv.
Bor ni nära? För om ni alla sätter i system att "bara titta in", men se till att alla alltid har något med sig, så kan ni dra ned på deras kostnader och då har de mer cash över.
Ta med farmor/farfar på shopping, säg att du vill ha en trevlig dag tillsammans och insistera på att få köpa något fint/dyrt som du vet att de skulle gilla eller behöver. Spela på sentimentalitet, att du minns när du var liten etc etc och du vill tacka för allt de gjort osv.
I värsta fall får någon låtsas att hon/han tycker att de är lite åldriga och oroar sig för att de inte äter och därför börjar storhandla ofta, fyller frysen med kött och drar hem jättebalar med hushållspapper och kilovis med smör. En sådan person som oroar sig för andras ätande finns i nästan alla familjer, så det kan bli övertygande. (Den måste dock stå ut med att uppfattas som aningen hispig)
Har de en dålig bil kan hispighet funka. Säg att de som är gamla behöver ha en bra bil som är säker och bekväm. skaffa fram en, böna och be att de skall tänka på säkerheten, ljug om priset eller säg att den är en del i ett inbyte/uppgradering så den var billig.
Har de redan bra bil, låna när mätaren är låg och lämna tillbaka med full tank. Sätt det i system.
Låtsas att ni fick två för priset av en och alltså måste ge bort en. Eller köpte mycket för det var billigt men ni kan inte använda allt när ni tänker efter, så kan de hjälpa er använda upp?
Har ni nån i familjen som redan är lite känd för att älska att ordna en bra deal, kan ni ju hitta på att er fiffiga släkting gör ett arbetsbyte med en målare/snickare etc, men att fiffiga släktingens jobb var värt mer än det målaren gjorde åt fiffiga släktingen, så att farmor och farfar gör honom en tjänst genom att låta måla/laga lite i sitt ,så att det blir likvärdigt.
Är du man själv, se till att farfar får påfyllning i barskåpet och alltså aldrig behöver köpa själv. Då framstår det bara som att du och farfar delar manliga intressen. Eller om du är ointresserad och detta verkar forcerat, betala men få någon annan att ge grejerna.
Framförallt: Om de tycker att det är kul, ta ut dem på restaurang eller andra utflykter. Att ha det lite flott ibland kan göra den sparsamma vardagen lite roligare. Jag tror öh taget att presenter som ges i kombination med att ni umgås mottas lättare. Att narra sina snälla farföräldrar kan ju kännas lite kymigt

, så jag tycker egentligen ni skall börja med ärligt menade gemensamma roligheter!