Citat:
Ursprungligen postat av
Blot-Sven
Suveränt. Kan bara instämma till i stort sett punkt och pricka. Framför allt tror jag att det handlar om att vara öppen för möjligheten, rentav chansen, att allt inte är som det verkar, eller snarare som någon vill få oss att tro. Sund skepsis, i varje enskilt fall och inför helheten, är en mer lämplig position än att sitta och lägga pussel med sanningen att säga rätt lite på benen. Det är ett gott tidsfördriv att leta efter mönster och en förklaring till hur saker och ting hänger ihop, och det är väl en viss typ av hjärna som gärna gör det. Jag tror bara inte att det går att få ihop det. När det gäller vissa avgörande ögonblick, som mordet på statsminister Olof Palme, tror jag att det räcker med att lyssna på regeringens officiella förklaringar för att inse att det döljer sig något känsligt där bakom. Samma sak med mordet på JFK. Vad Palme beträffar känner jag mig tämligen säker på att sanningen är känd i vissa kretsar sedan länge. Varför den inte får komma ut, det kan jag inte svara på. Ska bli väldigt intressant att få ta del av de här "nya uppgifterna" som "löser fallet".
I Sverige har vi ju fått höra jämt och ständigt i 50 års tid att detta är ett oerhört välskött land, fritt från korruption och skumraskaffärer, med maximal transparens och fri tillgång till alla handlingar som är av intresse för allmänheten. Jag gissar att allt detta stämmer hyfsat, men det som inte är ämnat för vem som helst finns likväl där ändå, och det är hemligt. Man har med andra ord ljugit. Sossarna har ljugit. Det började väl gå upp så smått för flertalet att det nog pågår en del fuffens i maktens korridorer i och med Geijer- och IB-affärerna. Det finns inget som tyder på att det inte finns mer att avslöja än bara detta, och då säkerligen även betydligt grövre grejer. Palme hör nästan garanterat dit. Samma era, eller slutet på den eran.
Något tog slut med skotten på Sveavägen, och det är spåren efter det man sysslade med innan dess som de invigda ägnat de senare 34 åren åt att sopa igen.
Angående Palme, har jag läst flera böcker på sistone, böcker som inte är så kända hos allmänheten, och som Hedberg rekommenderar i sin bok. Det är så uppenbart att
operationen, eller vad man ska kalla det, är byggd kring villospår och lögner, och senare också smaskiga metoder värdigt ett Stasi-land.
Jag vet inte om jag ska tillskriva det min banala kvinnliga intuition, men att se på detta och övrigt som skett/sker så kan jag inget annat än att misstro politiker och media. Förakta dem, faktiskt.
Man måste inte veta allt i en nation, som sker, men Sverige har passerat gränsen för länge sedan i sin gränslöshet om mörkläggningar och hela ljugande statliga apparater. Jag tror att det handlar om att söva delar av tänkandet utan att använda öppet eller för mycket våld. Så medborgaren ser sig själv som fri och glad. Någon från Sovjet uttryckte det bra: Ni i Sverige lyckades med det som vi aldrig gjorde, att få folk att tro att de levde i en demokrati i stället för i en diktatur.
Svenskarna gör ju ofta ingen inom makten besviken.
Det är därför man har överfört (den rättmätiga) kritiken till att handla om personligheten och vilken slags människa man vill/förväntas vara. För makten då. Så även om en mer spontan och hemsk tanke skulle uppstå ska den vara förknippad med ett epitet/en samling av åsikter (som rasist, t ex) och då har medborgaren förmodligen rättat sig själv och makten slipper stiga in hela tiden och straffa medborgaren. Det blir en korrektion per automatik så länge grundbudskapet i hjärntvätten finns inpräntat som ett kollektivt medvetande hos folket.
Vit skuld är ett ypperligt första verktyg.
Swebbtv låter åtminstone folk få skapa sig en egen uppfattning utifrån böljande åsikter och fakta. Ett rakare samtal med medborgaren. Inte så mycket yttre som inre.