Citat:
Ursprungligen postat av
borskungen
Trump har rätt i att media jävlades med honom. De valde en bild tidigare under dagen och tagen från en vinkel så att den bakersta sektionen hamnar närmast kameran och alltså tar upp störst yta på bilden. Detta för att ge illusionen att det inte var så mycket folk. Samtidigt skrev de något i stil med: "titta vad få som kom".
Även om det mycket sannolikt inte var fler på plats än under Obamas installation så är den bild media vill måla upp felaktig.
Det gör att föraktet för media ökar ännu mer. Om media rapporterar på det här sättet när det gäller en i sammanhanget skitsak, varför ska folk lita på dem i viktigare frågor?
Nej just det. Varför ska folk lita på media som målar upp den bild du menar är den sannolika.
Det du inte riktigt har klart för dig att det dräller av bilder som gör det möjligt att jämföra det som var den maximala publiken under Trumps installation med bilderna från Obamas invigning. Det hade ju varit absolut enklast för Spicer att ta fram videofilmen som visar närvaron hos Trump och visat hur många det var. Det valde han att inte göra för inte någon gång stiger antalet åskådare över vare sig Obamas eller Reagans.
Istället valde han lögnen och siffertrixandet.
Visst det finns andra förklaringar till att Trump inte är populärast och att folk inte kom dit. Regn, säkerhetskontroller, hudfärg och offentligt anställda med Trumps hårt arbetande kärnväljare inte kunde komma från och de arbetslösa inte hade råd att åka till installationen.
Men varför ljuga om det?
Närvaron är en skitsak, men är en ljugande president också en skitsak? Och är en president som vill undertrycka freedom of expressions också en skitsak?