Citat:
Ursprungligen postat av
Farbror-Joakim
Vi leker med tanken att du vaknar upp en morgon och erbjuds möjligheten att helt byta livsförutsättningar. Du har möjligheten att antingen leva som du hitintills gjort eller möjligheten att leva med manliga livsförutsättningar istället.
Du behåller din sociala nivå, din personlighet, samma nivå på utseende. Du har precis samma personliga grundförutsättningar och du förblir en kvinna rent biologiskt men ditt kön är något som inte innebär att du behandlas annorlunda än män.
Vad definierar då manliga livsförutsättningar?
Du får ett större egenansvar och möjligheten att göra vad du vill med ditt liv. Du byter bort en social grundtrygghet i form av väninnor, pojkvän och andra sociala kontakter och nu är det upp till dig att skapa din egna sociala samvaro. Det finns inga garantier och du måste ta för dig och vara driven för att lyckas bygga upp ett socialt trygghetsnät. Få människor kommer visa dig intresse så det är upp till dig att inleda relationer annars riskerar du att bli ensam.
Män i grupp är oftast lättsamma att hänga med, och oftast så kan man känna sig välkommen när man väl accepterats även om man inte passar in helt. Det är oftast högt i tak och män emellan har en rätt lättsam relation till varandra - på gott och ont. Den lättsamma relationen kan innebära att relationer ofta stannar på en ganska ytlig nivå.
Konkurrensen kan upplevas som hårdare inom många områden och är du inte driven och utåtriktad får det ofta direkt konsekvenser - då hamnar man efter. De män som lyckas ta sig till toppen är ofta de som är bra på att knyta sociala kontakter och har en bra egen drivkraft, en vilja att lyckas. De män som saknar dessa förmågor drabbas inte bara på så sätt att de inte når lika långt utan oftast att de hamnar på de lägre stegen på samhällstrappan. Som man kan du vinna mer men fallet är också högre om du misslyckas. Naturligt så har du inte något vidare bra skyddsnät under dig.
Män riskerar i högre utsträckning att bli barnlösa, få uppleva skilsmässor som de själva inte initierat, bli hemlösa, fler män lyckas ta livet av sig.
Å andra sidan kan män ibland ta livet med en klackspark och leva mer kravlöst. Det blev kanske inte som man tänkt sig men jag har en inre självsäkerhet och jag kan ägna mig åt mina intressen - det som berikar mitt liv.
Släpp diskussionen fri!
Finns det kvinnor därute som skulle vilja leva 100% som män gör?
Vad säger ni som kallar er feminister, är det som män ofta lever som ni också skulle vilja leva?
Märklig TS.
Kan förstå att du hellre vill leva som kvinna eftersom du verkar tro att kivnnor varken behöver tänka på att vårda sina sociala kontakter, skaffa nya sociala kontakter, skaffa karriär, konkurrera med andra, tänka på hyran eller i egentlig mening behöver tänka på eller ta ansvar för nått alls.
Allt bara ramlar ner i skallen på kvinnor helt gratis.
Vet du, tror kanske att du har fått något om bakfoten där.
Jag tror motsatt övergång skulle upplevas betydligt mer traumtiskt för män än tvärtom.
Kivnnor har inbillar jag mig ganska bra överblick över hur män lever. Män är ju normen remember, deras liv skildras ingående överallt. Många män däremot verkar helt sakna förmågan att ens föreställa sig kvinnors världar, vilket TS som sagt just bevisade.