Citat:
Ursprungligen postat av
Steinarr
Planen är ju uppenbarligen enkel: Trump tänker reta upp muslimer så att dom kör stenhårt med terrordåd här i Europa.
Fler terrordåd = fler kommer att börja hata Islam.
Jag tycker det vore så mycket bättre om Israel och USrael bara kunde ge fan i Mellanöstern och låta muslimerna vara ifred. Sedan så deporterar vi alla muslimer tillbaka till Mellanöstern som just nu befinner sig i Europa.
Men eftersom Israel och judarna bestämmer över USA så kommer det aldrig att hända. Israel vill utplåna alla muslimer, oavsett om dom är onda eller goda. Tyvärr.
Ja det tycks ju så, det finns ju egentligen inget annat sätt att tolka saken.
Man kan ju bara undra lite varför Donald arbetar i samförstånd med ISIS, som ju också helst vill ha ett krig mellan väst och "muslimerna"? Sedan som du säger kommer USA inte märka av följderna ett skit, det är det Europa som får göra, tycker man borde få hejarklacken att tänka efter lite men det verkar inte ligga för dem.
Men att USA har tänkt sig ett nytt stort militärt fältslag ute i MENA-öknen står nästan utanför rimligt tvivel i nuläget.

Alla inblandade i den nytillsatta maktsfären är kåta på det, man kommer antagligen hoppas på någon sorts nationell opinionsuppslutning alá GWB och republikanerna är som alltid sugna på att skicka några tusen soldater i döden så läng the donor class får lite klirr i kassan! Det finns alltid nåt land med lite olja eller nåt paramilitärt bolag man kan outsource:a till.