Flashback bygger pepparkakshus!
2017-01-21, 19:39
  #133
Medlem
Iaghs avatar
Har nog missat nåt i handlingen här?

Planeras verkligen en festival i Hofors utan Radioaktiva Räker?

Vink till Johan och Matte!
Citera
2017-01-21, 20:41
  #134
Medlem
As-33-15-4-ps avatar
Har Arne blivit välbärgad av sina affärsverksamheter?
Citera
2017-01-21, 22:00
  #135
Medlem
SUCK! och stor SUCK! Tro inte allt ni ser i Tv framför allt inte det som visas i Samtidigt i Hofors.
Som fd gammal Hoforsbo och inte alls sett avsnitten och inte tänker göra det heller men fick reda på idag att det går en sk dokumentär om samhället Hofors i Gästrikland så blir jag mörkrädd och tar fram skämskudden. Kollegorna på arbete frågad mig idag"Kommer inte Du från stället där man visar en dokumentär ifrån i Gästrikland?" Svarade att NEJ absolut inte!!!!
Vet ni att folk mår så jävla dåligt i denna by/ort så de har sedan 60-talet toppat statistiken i landet för självmord.Sjukvården och äldreomsorgen är lika med just det NOLL.Inte det att de som jobbar med vård och omsorg är inkompetenta utan det som felas är den allmänna klubben för inbördes beundran med att alla i kommunhuset känner varandra och alla poster i kommunen tillsätts genom svågerpolitik.Resultatet blir att den som gapar mest bestämmer och alla andra håller käft och så blir det genast ett diktaturbeslut som fattats. Hur många politiker kan sitta på flera olika positioner i kommunen utan att detta kallas för jäv????I Hofors sköter en person i kommunhuset flera saker åt olika myndigheter utan att det finns några oklarheter i det? Polismyndighet och socialtjänst i ett. Hur fan kan det få vara möjligt överhuvudtaget. vem garanterar objektiviteten där i ärenden som handläggs?Nej fy f....n.
Profiler som Spar Arne gör att Hofors kan få det enda plus i kanten som kan ges.Hans engagemang för de sk outsiders(folk med liten inkomst och andra som inte har det så jävla lätt) och ungdomsverksamheter kulturella arrangemang mm gör att det faktiskt finns ett hopp för all inskränkt bruksmentalitet.
Det finns ingen annan lag än Jantelagen i Hofors och för min del så kan man lika gärna sätta ett stort hägn dvs staket runt hela orten med en ingång och en utgång där folk kan passera när de enbart ska igenom stället.Eller dra en väg utanför så man slipper åka igenom skiten.
DE som kommer därifrån kommer aldrig tillbaka och de som stannar hamnar i en etta med jordvärme uppe på kyrkogården utan att aldrig någonsin sett annat än raksträckan mellan Falun och Gävle.
Näää....däää ä intä alls rolit på brukä alla dar på åre!
Och för min del Heja heja Di leva I LÖVE YOU MAN.En riktig människa med egen karaktär.
__________________
Senast redigerad av starscooter 2017-01-21 kl. 22:07.
Citera
2017-01-21, 22:17
  #136
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av As-33-15-4-p
Har Arne blivit välbärgad av sina affärsverksamheter?

Nej du det har han nog inte alls. Men han är en envis jäkel som jobbar för det han brinner för.Att en matkasse ska räcka till en hel familj på de futtiga kronor som en låginkomsttagare på bruket kan skramla ihop på en månad. Alla ska ha rätt till...just det MAT på bordet och lite till. En vanlig låginkomsttagare och en fattig pensionär på brukääää kan smaska isig både lax och entrecot till en hygglig slant utan att vara brödlös de sista dagarna i månaden när kassan blir som skralast om man handlar hos Arne.Plus all omtanke om folk som han vet har det tufft som när han stoppar åt pensionärer och annat "löst" folk med lite pengar i plånkan exempelvis små gottisar i form av fikabröd chokladbitar och annat han kan hitta på.Det lilla kan göra hela skillnaden för vissa människor. Bara tanken omtanken är guld värd. Den mannen har ett gott hjärta och på rätt ställe.

ARNE we love you!
Citera
2017-01-21, 22:26
  #137
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JustZlatan
Såg lite grann och serien verkar uppdiktad, de är skådespelare.


Nääää Duuuu . Dä kannu glömmä. Dä ä barä riktia mänskär kva i Hooofors. Rääl lajf vettuuu och dä som intä ä i livä ä på tjöörkögårn. Nå annat finns intäää dä seddu.
Citera
2017-01-22, 12:37
  #138
Medlem
Kruziikrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av starscooter
Nääää Duuuu . Dä kannu glömmä. Dä ä barä riktia mänskär kva i Hooofors. Rääl lajf vettuuu och dä som intä ä i livä ä på tjöörkögårn. Nå annat finns intäää dä seddu.

Kan med stark säkerhet och faktisk erfarenhet och medverkan i serien säga att VISSA saker är framtvingade och skapade enbart för att man ska kunna göra tv av det. Teamet skapade situationen med Mickes uteblivna spelning (Iallafall gjorde den större än vad den faktiskt är). Teamet betalade även för presenten åt kärleksparet.
__________________
Senast redigerad av Kruziikrel 2017-01-22 kl. 12:42.
Citera
2017-01-22, 15:23
  #139
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av knullklasson
Man undrar lite hur Spar-Arne står sig mot den tyska lågprisjätten Lidl som skymtades i bild i avsnitt två?

Inte så jättebra tyvärr. Man har gjort nästan 7 miljoner i förlust 2011-2015 och omsättningen har samma tidsperiod minskat med 29 % (nästan 19 miljoner). Detta har fått det egna kapitalet att minska med 62 % och det var 2015 nere på 2,8 miljoner. Två år med förluster till och man har inget eget kapital kvar och då är konkursen inte långt borta.

Hoforsbor, för tusan, tänk inte så kortsiktigt! Stöd Spar-Arne istället för tysken, annars har ni bara tysken kvar. Det är den hårda verkligheten.
Citera
2017-01-22, 23:37
  #140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kruziikrel
Kan med stark säkerhet och faktisk erfarenhet och medverkan i serien säga att VISSA saker är framtvingade och skapade enbart för att man ska kunna göra tv av det. Teamet skapade situationen med Mickes uteblivna spelning (Iallafall gjorde den större än vad den faktiskt är). Teamet betalade även för presenten åt kärleksparet.
Så Filip lånade inga pengar av Micke?
Citera
2017-01-22, 23:53
  #141
Medlem
Micke om höstfesten: En "familjefjollafton".
Citera
2017-01-23, 09:09
  #142
Medlem
As-33-15-4-ps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av volvosladd
Micke om höstfesten: En "familjefjollafton".
Ja Micke hade nog gjort rätt i om han flydde staden och tog ett par dagar på Reeperbahn under denna "familjefjollafton".
Citera
2017-01-23, 09:14
  #143
Medlem
enfindams avatar
Underhållande dokumentär som säkert många i småstäder känner igen sig i. Stackars Micke, han skulle nog passa bättre i en storstad.
Citera
2017-01-23, 09:35
  #144
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Iagh
Har nog missat nåt i handlingen här?

Planeras verkligen en festival i Hofors utan Radioaktiva Räker?

Vink till Johan och Matte!

Hade de spelat fortfarande så hade de fått spelat varje helg om de ville, oavsett evenemang
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in