Citat:
Ursprungligen postat av
FriedrichvonHayek
Med tanke på att du ligger på en BV-marginal om 53 % och gör ett +-0 resultat så innebär ju (med bibehållna övriga kostnader, antar att det inte krävs mer personal etc om du ökar omsättningen med typ 10 %) att för varje 1000 kr i omsättningsökning så är 530 kr vinst. Om vi för skojs skull antar att du får lägga 300 kr i marknadsföring för varje extra 1000 kr i omsättning (vilket är högt) så ger det en vinst på 230 kr per 1000 kr i ökning.
Om vi antar att det går att öka omsättningen med 10 % dvs 450 tkr och att man då lägger 135 tkr på marknadsföring så ger detta ett resultat om 315 tkr.
Så om dessa förutsättningar gäller så tycker jag att runt 600 tkr är rimligt då du dels kommer få anställning med bättre villkor samt att det för köparen finns en del risk.
Svårt att veta exakt då man inte vet bransch etc.
Jag är nyfiken vilka siffror har du fått från andra?
Jag har själv tänkt i ungefär samma siffror, och har egentligen inte fått något förslag under det. Av en rådgivare fick jag svaret att det egentligen är helt irrelevant vad jag "räknar fram", utan att det snarare handlar om att jag har något de vill köpa och att jag själv kan sätta en prislapp på vad jag vill ha, det värde jag själv anser. Men jag vill ju att det inte ska vara för högt för dem att avböja.
Det handlar om en väldigt nischad klädbutik, där vi är ensam med konceptet, och kundunderlaget och behovet ökar konstant.
Många av våra kunder är dessutom väldigt lojala gentemot oss som jobbar i butiken, vi lever mycket på service och kontakt, något jag främjat och vårdat under hela min tid som BC/ägare - att verkligen se till att min personal trivs och kan känna att det är "deras" butik.
Skulle jag fortsätta med liknande koncept, under egen regi i samma lokal, skulle våra kunder inte bry sig nämnvärt och däri finns det ju också ett stort värde anser jag.