Citat:
Ursprungligen postat av
BiggestSnoozer
Sveriges välstånd grundar sig inte på tur, utan på flera generationers hårda arbete och slit för att bit för bit förbättra levnadsvillkoren för alla medborgare. Framgången grundades bl.a. på en väl fungerande demokrati, allmän skolgång och befolkningens hederliga, pålitliga natur. Möjligen kan man säga att sverige hade tur att inte bli indragna i världskrigen 1 och 2, men även det faktumet var ju åtminstone delvis resultat av kloka politiska beslut.
Sverige och svenskarna har dock otur att det finns så många landsförrädare och hycklande idioter som denna Emilia i vårt land. Hon och hennes gelikar bör omgående sluta hyckla - eller genast ge upp sin personliga trygghet, alla sina ekonomiska privilegier och materiella tillgångar till förmån för valfri babbefamilj. För det är det hon kräver att någon annan mindre bemedlad svensk medborgare ska göra.
Här håller jag med dig till fullo. Mina morföräldrar hade det jäkligt fattigt, kom ifrån fattiga uppväxtförhållanden med många syskon, kan säga att de hade det jäkligt knapert, MEN, för att leva och överleva så hade de en jäkla arbetsmoral plus att de var extremt solidariska och hjälpte varandra i ur och skur. Slutade drömlikt med eget företag och 30 anställda MEN övertygade fortfarande att alla drar sitt strå till stacken för att bygga ett välfärdssamhälle för ALLA.
Fackrörelsen gjorde det inte sämre heller för arbetarklassen utan hjälpte till att göra svensken mer jämställd och livet mycket mer drägligt. Borgarklassen blev tvungna att betala in de också till vår välfärd, kanske isoleringen ifrån omvärlden hjälpte till och gjorde det svårare att skattesmita, för de är de och har alltid varit bra på, så på ett sätt likställer jag bidragstagare och skattesmitare, vill HA men inte hjälpa till.
Syrrans ungar som har blivit så jäkla curlade, (90-talister) är så lata och kunde bry sig mindre, det är också ett problem, för dom har fått mycket serverat på silverfat, och sitter med polarna på nätet och spelar dataspel, jätteproduktivt och jättegivande!
Så det är inte bara massinvandringen som ställer till problem, men bidrar, tillsammans med en hel bortcurlad generation och en förmögen grupp människor "mer vill ha mer."