Jag har uppesittarkväll med min flickvän då och då. Det är ett hårt jobb med tanke på att jag är extremt kvällstrött. Jag är en typisk morgonmänniska. Men va fan, det är ett tufft jobb att hålla kvinnor sällskap framför TV:n under natten och någon måste göra det.
Hur som helst, då brukar vi beställa hem pizza, massor av läsk, chips, kina-puffar (ni vet, de där chokladpuffarna i gul påse) och nötter.
Jävligt trevliga kvällar faktiskt, om det inte hade varit för att jag blir så förbannat trött.
Jag vet inte riktigt, men jag ska förmodligen bjuda hem ett par vänner och det har snackats om att köpa lite brunkål, köttbullar. skinka, glögg, godis.
Jag är ju lite anti julmat, men man får ju vika sig lite för stämningen.
I mitt barndomshem brukar det göras fisksoppa kvällen före julafton. Vet inte om det är någon direkt utbredd tradition men när man tänker efter så kan det nog vara lämpligt med något så lätt innan man ska trycka i sig ett helt julbord.
Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!