Citat:
Ursprungligen postat av
Apologist
Jag tänker rent filosofiskt. Är det bättre att vara en realist eller en drömmare? Var går skillnaden? Finns det något som kallas realistisk drömmare?
Tänk er en ung man som tänker lyckas i livet. Är han en realist så tänker han "jag ska öppna ett företag där jag själv först jobbar o utöka för varje år".
Är han en drömmare så kommer han tänka något i stil med "Om 5 år är mitt företag globalt o vi har huvudkontor i USA o mitt ansikte kommer på första sidan i tidningarna i USA".
En realist tror jag både kan vara optimist eller pessimist. Att vara en optimistisk-realist är nog att föredra.
I alla fall, vad tror ni om skillnaderna mellan drömmare o realister?

Jag anser att den är hårfin till att vara en pessimist. Om man ska vara en realist i dagens samhälle som är väldigt strukturerat utifrån Niccolo Machavellis filosofiska tänk samt analyser, denna filosof har mer realitet än de andra filosoferna i dagens samhälle.
Men med det så är grunden i hans bok att man inte riktigt kan lita på någon.
Drömmare är väl någon som inte lägger ner tid på progressen eller som för den delen inte vet vilket sätt man ska utföra progressen så att den tid man lägger ner spelar roll.
Men själv så tror jag väldigt mycket på tur. Då tur kan ha en metafor, denna metafor kan beskrivas som en våg som man surfar på, man kan surfa på den ett tag men sedan så falnar den bort, sedan är det ju att man måste hitta vågen som antingen är stor eller liten och vissa får turen att vågen hamnar på just den platsen vid den tidpunkten utan att de sökt efter den, men här gäller det att vara medveten.
Momentumet ska man vara väldigt försiktig med så att inte energitjuvar försöker att ta sig en plats som egentligen är din.