• 2
  • 3
2016-12-16, 02:52
  #25
Medlem
Illuminati4Reals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av starke_adolf
Vad menar du med domän i det här fallet?

Du inser att det kanske kan uppstå en viss diskrepans mellan de egenskaper som man betecknar ett objekt med och de egenskaper som ett objekt faktiskt har? Jag förstår inte riktigt på vilket sätt du menar att det är självklart efter övertygelse. Kan du på något sätt bekräfta att din definition av ett objekt är fullständig?
Vet inte men om domänen utgör en källa varifrån man tar objekt med liknande egenskaper som behöver en beskrivnig. Handlar först om att analysera och förstå domänen innan man ska beskriva något.
Citera
2016-12-16, 13:07
  #26
Medlem
Illuminati4Reals avatar
Kan för fullständighetens skull tillägga att en beskrivning av ett objekt utan domänförståelse är subjektiv och inte nödvändigtvis objektiv. Att använda mer eller mindre lösa subjekt för att beskriva objekt kan inte vara fullständigt.
Citera
  • 2
  • 3

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in