2016-12-06, 12:41
  #1
Medlem
BaalZeBubs avatar
För några veckor sedan exploderade rapporterna om falska nyheter - fake news. En typisk artikel: https://www.washingtonpost.com/busin...=.002676ee249a

Det kanoniska påståendet är alltså att vi fått en trollfabrik med hundratals sajter m.m av fake news, bakom vilket ligger onda krafter som Putin och en amerikansk alt right. De vann presidentvalet i USA och de förpestar sociala media och förvillar folket. De har tagit över Facebook och dominerar sökresultaten på Google.

Men det tar inte många sekunder innan man ser att artiklarna om detta är försåtligt minerade med en blandning av vaga påståenden och genuint oroande saker. Dagens Nyheters artiklar i saken, liksom vår kulturminister Alice Bah Kuhnkes hot om att detaljreglera sanningen på Facebook, är så enfaldiga att de är generande lätta att avslöja.

Knepigare är det med artiklar av detta slag:
https://www.theguardian.com/technolo...earch-facebook

När jag läser artikeln så ser jag alltså saker som är värda att ta på allvar. Men jag ser också moralpanik och en klar tendens att missbruka argumenten av politiska skäl.

Det är väl uppenbart att den svenska debatten om saken är en direktimport från amerikansk inrikespolitik.

En motröst som talar om exakt den form av missbruk som är topic för tråden:
http://dailycaller.com/2016/11/15/as...rt-not-huffpo/
"An assistant professor at Merrimack College in Massachusetts created a list of “fake news” websites that mixes numerous conservative outlets that routinely publish factual news with those that fabricate stories.

Among the sites listed by Merrimack Assistant Professor Melissa Zimdars are Breitbart, Independent Journal Review (IJR) and The Blaze. Articles from those outlets may require additional scrutiny, but they still produce authentic news reports. Even so, Zimdars includes them alongside objectively fake news websites like abcnews.com.co and MegynKelly.us."


Slutligen en riktig pärla till artikel. Här kan intresserade gräva fram dussintals med konkreta exempel på moralpanik, argumentationsmisstag, glidningar, halmgubbar och politisk missbruk av ämnet. Det är en av de mest ohederliga och lömska artiklar jag läst på länge. Jag kanske återkommer med detaljer om inte andra nappar på att analysera eländet.

https://www.theguardian.com/media/20...ound-the-world


Avslutningsvis har det blivit en ovedersäglig, aldrig ifrågasatt mediasanning i svenska media att Breitbart är en fake news site. Detta är helt enkelt inte sant. Den är en extremt vinklad sajt som sätter rubriker i stil med en tabloid som Aftonbladet eller The Sun. Att inte vilja göra en distinktion mellan två så olika ting är ett typiskt exempel på politiskt spin i media.
Citera
2016-12-07, 08:15
  #2
Medlem
BaalZeBubs avatar
Missbruk av rapport om falska nyheter, trick 1:
blanda en generell nyhet om informationsteknologi med några anekdoter om falska nyheter - manipulera läsaren till att tro att de hänger samman.

Exempel
http://www.dn.se/ekonomi/google-ska-...alska-nyheter/
- generell nyhet: DN intervjuar googles Behshad Behzadi och presentera som nytt att google skulle kunna använda "machine learning". I själva verket har google använt sig av detta i flera år, och Google har ett halvår innan DNs artikel själva gjort pressreleaser om det Behzadi m.fl arbetar med http://www.telegraph.co.uk/technolog...-future-of-se/
- manipulerande blandning med anekdot: "Ändå gav en Googlesökning på ”final election count” (slutgiltig rösträkning) en artikel med helt motsatt budskap som första träff. Artikeln hävdade felaktigt att Trump fick flest röster och kom från en sajt full med falska nyheter. Senare har den halkat ner i resultatet. Nu öppnar Google för att införa tekniska lösningar utformade för att sortera bort falsk information."
- anekdoter: "Ett uppmärksammat exempel var en artikel som påstod att påven Franciskus skulle ha gett sitt stöd till Donald Trump. " Artikeln publicerades i maj i år på en satirisk sajt wtoe5news.com som själva anger att de bara publicerar hittepå. Den är alltså en ganska dålig anekdot.
Citera
2016-12-07, 08:23
  #3
Medlem
BaalZeBubs avatar
Missbruk av rapport om falska nyheter, trick 2:
Framställ ett förnekande om att falska nyheter är ett stort problem som en nyhet att falska nyheter är ett stort problem

Exempel:
http://www.dn.se/ekonomi/zuckerberg-...ter-pa-allvar/

Rubriken "Zuckerberg tar falska nyheter på allvar" står i direkt motsats till innehållet i artikeln, där "Mark Zuckerberg har förnekat" och säger sådant som "andelen felaktig information är relativt liten" och "It-jättens grundare har hittills nekat till att Facebook skulle ha påverkat det amerikanska presidentvalet."

Trick 2 blandas med trick 1, dvs att blanda in orelaterade anekdoter och manipulera läsaren att tro att det finns ett direkt samband.
Här är ett kort stycke där trick 1 och trick 2 används på en och samma gång. Anekdoter används alltså som stöd för att ett förnekande av falska nyheter innebär att falska nyheter erkänns som ett stort problem!
"It-jättens grundare har hittills nekat till att Facebook skulle ha påverkat det amerikanska presidentvalet. Detta trots att falska nyheter – som att Trump kallat republikanska väljare för korkade och att påven stöttar Trump – delats och gillats flitigt i det sociala nätverket."


Som ett hån mot läsekretsen står det under artikeln: "Så här jobbar DN med kvalitetsjournalistik: uppgifter som publiceras ska vara sanna och relevanta. Rykten räcker inte. Vi strävar efter förstahandskällor och att vara på plats där det händer. Trovärdighet och opartiskhet är centrala värden för vår nyhetsjournalistik."
Citera
2016-12-07, 08:58
  #4
Medlem
BaalZeBubs avatar
Missbruk av rapport om falska nyheter, trick 3:
Blanda ohämmat en experts förnekande om att falska nyheter är ett stort problem med alarmistiska formuleringar om att falska nyheter är ett stort problem.

http://www.dn.se/kultur-noje/faceboo...ter-usa-valet/
- Den förnekande experten: Intervjun med Jack Warner utgör mer en en tredjedel av artikeln. Jack försöker konsekvent att förklara att falska nyheters inverkan inte ska överdrivas. Typiskt exempel: "– Dessutom visar Facebooks egen forskning att de kan påverka valdeltagandet, så det vi ser i våra flöden har uppenbarligen effekt. Men det har nog inte haft större betydelse än att kabelkanalerna regelmässigt direktsände Trumps hela tal i början av hans kampanj, säger han, och menar att journalistiken inte får blunda för självkritiken."
- Alarmistiska formuleringar är många t ex "Propagandan och den falska informationen på Facebook och Google har hamnat i fokus efter USA-valet.", " fejkade nyheter och desinformation flödat fritt på sajterna"
Citera
2016-12-07, 09:35
  #5
Medlem
BaalZeBubs avatar
Missbruk av rapport om falska nyheter, trick 4:
Belägg storyn om att falska nyheter är ett stort växande globalt problem med otaliga exempel på vanlig ryktesspridning som alltid funnits. Gör dessutom ingen distinktion mellan dessa rykten och förekomsten av sådant som konspirationsteorier, fria media, politisk propaganda och förekomsten av bloggar och sociala media med en annan politisk åsikt (oftast någon form av ny höger) än skribenterna

https://www.theguardian.com/media/20...ound-the-world
"Fake news: an insidious trend that's fast becoming a global problem "
Ordet insidious återkommer ofta i engelskspråkiga artiklar om fake news, så det är värt en extra titt:
insidious
adjective
proceeding in a gradual, subtle way, but with very harmful effects.
"sexual harassment is a serious and insidious problem"

- De globala exemplen som inte alls är 'fake news' utan anekdoter om olika falska rykten m.m: "rumours that Merkel was in the east German secret police", "The recent Paris terrorist attacks were also subject to conspiracy theories and distortion", "Promoting views including anti-immigration, nativism and ultra-nationalism, these sites are run independently", "With tensions between the majority Buddhist and minority Muslim populations running high, many are ready to believe vitriolic nonsense", "a top official in prime minister Matteo Renzi’s circle of advisers recently filed a defamation complaint against a mystery Twitter account", " news about Italy reported by Russian state-controlled website RT Today has been especially skewed against the prime minister", "defamatory news about the government’s activities", " a journalist was paid more than $70,000 to write negative stories about a construction equipment manufacturing company", "In 2013, the government launched a crackdown on online “rumour-mongering” , " “rumours” that affected property prices in Shanghai or stories the government says increase antagonism between urban and rural residents.", "use hearsay to create news or use conjecture and imagination", " more biased opinion than pure falsehood", "The two-year investigation into the Petrobras scandal, called Operation Car Wash, was a key driver in Rousseff’s impeachment. Although she has never been accused of graft, many in her party have been and the scandal prompted huge street demonstrations calling for her removal." och så vidare och så vidare...
Citera
2016-12-07, 11:06
  #6
Medlem
Visst skapar maktmedia artificiella hotbilder. De känner sig oändligt dumma när Pelle Jönsson kan starta en egen blogg/sida och kan konkurrera ut dem enkelt. Då måste man misskreditera annars hotar de att förlora anonsintäckter. - Maktmedia borde se på sig själva. Vi kan ta tex Thomas Quick mannen som mördat 30 människor ätit av dem och druckit deras blod. Allt var lögn. Ju mer han erkände desto mer benzo fick han. Maktmedia svalde allt. Skräck exempel nr 1 är väl EXPO som okritiserat fått måla upp folket (utanför innerstan) som eviga potentiella nazister som måste övervakas, hackas och samlas i åsiktsdatatregister. - I EXPOs profetior (årsrapporter) om nazinätverkens snara maktövertagande har de inte haft en siffra rätt på 20 år. Att läsa deras tidigare årsrapporter är stor humor. - Vi har även en regering som erkänt "Palestina" verkligheten är ju att Israel tog Gaza från Egypten Golanhöjderna från Jordanien osv som militära buffertzoner eftersom dessa länder anfallit Israel fler gånger. - Svenska regeringen har alltså erkänt en del av Egypten, Jordanien och Syrien som "Palestinska". Ett folkslag de kolonialistiska araberna utrotade redan för hundratals år sedan. Det finns inga böcker på "Palestinska" eller någon "Palestinsk" kultur överhuvudtaget. Bara en massa araber.
__________________
Senast redigerad av Kulturmarxist 2016-12-07 kl. 11:11.
Citera
2016-12-07, 18:03
  #7
Medlem
BaalZeBubs avatar
Missbruk av rapport om falska nyheter, trick 5: journalisten stoppar in några formuleringar om falska nyheter i ett helt annat sammanhang. Läsaren duperas till att själv fylla i det obefintliga sambandet.

Exempel:
http://www.svd.se/nobelpristagare-fa...belpriset-2016
"En av Nobelpristagarna i kemi, professor Jean-Pierre Sauvage från l’Université de Strasbourg, ser med oro på utvecklingen i Frankrike där forskningens fakta får stå åt sidan. Situationen Sauvage beskriver kan jämföras med den debatt som varit i Sverige, där falska nyheter spridits men som tagits för sanna."

Notera också omsvepen i formuleringen. Det som jämförs med situationen i Frankrike är inte falska nyheter i Sverige utan en debatt. Men 'där' i bisatsen handlar inte om debatten, utan om Sverige. Efter alla dessa krumbukter kommer det vaga att "falska nyheter spridits men som tagits för sanna".

Att på detta sätt stoppa in en vag beskrivning är även typiskt för moralpanik. I vilket sammanhang som helst, nästan, kan man lägga till några kanoniska ord om dansbaneeländet.
Citera
2016-12-07, 22:38
  #8
Medlem
BaalZeBubs avatar
"Pope Francis compares fake news consumption to eating faeces"
https://www.theguardian.com/world/20...es-coprophilia

Källan:
http://press.vatican.va/content/sala...7/161207a.html

Guardians lögnaktiga artikel använder nästan hela verktygslådan för att vilseleda läsaren. Visserligen nämner påven "disinformation", men han talar aldrig om fenomenet fake news. Uttalandet om koprofili handlar uttrycklingen om motsatsen - sanna nyheter. "And then, I believe that the media should be very clear, very transparent, and not fall prey – without offence, please – to the sickness of coprophilia, which is always wanting to communicate scandal, to communicate ugly things, even though they may be true."


Guardian avslutar med tre hela stycken som stoppar in påvens tal i ett falskt sammanhang.
"The pope’s latest comments on disinformation were made against a backdrop of a global debate over the proliferation of fake news websites and stories that present events through a highly partisan lens."
Därefter upprepas samma påståenden som tidigare om Trump och Facebook, och artikeln avslutas med ett till intervjun helt orelaterat stycke om Pizzagate.

Allt handlar alltså om Fake News, vare sig det gör det eller inte. Ska bli intressant om se om detta kommer att ge ekon i svenska tidningar.
Citera
2016-12-07, 23:02
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
Ska bli intressant om se om detta kommer att ge ekon i svenska tidningar.

https://unvis.it/dn.se/nyheter/varld...heter-i-media/
Citera
2016-12-07, 23:05
  #10
Medlem
godhetsapostelns avatar
Vad skall man kalla alla fejkade "opinionsmätningar" som mainstreammedia körde i USA? Uppmanade trumpväljare att stanna hemma då valet var kört?
Väldigt bra argumentaion för övrigt..
Citera
2016-12-08, 00:21
  #11
Medlem
BaalZeBubs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Poindexter
https://unvis.it/dn.se/nyheter/varld...heter-i-media/

Fantastiskt. DN nappar direkt på den falska nyheten om falska nyheter från BBC och Guardian. Med samma spin.
Citera
2016-12-08, 13:40
  #12
Medlem
Frågan jag ställer mig är om världens befolkningen sedan presidentvalet i USA har blivit korkade, eller om befolkningen alltid varit så korkade som media i dagsläget försöker få oss att framstå. Är svaret att vi alltid har varit korkade, ställer jag mig frågan varför termen "fake news" bokstavligt talat exploderat i all västvärldens media och varför detta inte tagits upp förut. Är svaret att vi blev korkade ungefär den första november visar detta bara på medias kraftiga påverkan och styrning av allmänheten.

Titta på denna graf från google trends med sökordet "fake news".
https://www.google.se/trends/explore...&q=fake%20news
Grafen visar hur termen hållit samma stadiga nivå de senaste fem åren, för att explodera i samband med presidentvalet. En skrämmande bild, eftersom i samband med denna explosion ser vi världens regeringar förbereda lagstiftning för att stävja detta - på riktigt - falska fenomen. Titta bara på Bah Kunkes prat om facebook.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in