Citat:
Ursprungligen postat av
r4ll3
Hej! Jag kapar din tråd men jag har liknande frågeställning. Jag är läkarstudent och ska söka sommarjobb som undersköterska och jag är lite nyfiken på hur arbetsuppgifterna skiljer sig beroende på ifall man jobbar på vårdcentral, sjukhus (ex. njur- och endokrinmottagningen) och äldreboende? Vårdcentral och äldreboende går nog att svara på generellt men antar att sjukhus skiljer sig beroende på vilken avdelning och några av intresse för mig är den i parentesen, psykiatrin och akuten och hur väl svåra dessa är att få en fot i.
Jag frågar just då jag förmodligen kan landa ett USK-jobb på VC på min födelseort, men även ett sjh jobb på njur- och endokrinmott. Har snackat med chefen där och verkar som att arbetet kan bli rätt tufft vilket min uppfattning att VC inte är? Hur mycket medicinskt får man göra som USKa egentligen? På VC brukar man ändå få göra väldigt mycket provtagning, EKG och kanske boka in lite patienter, eller?
Jag vill slå ett slag för Norge. Riktigt höga löner (så bra lön får du inte förrän ST!), men dessutom möjlighet att gå i fjällen och fiska och allt möjligt. Dessutom träffar du andra svenska läkarstudenter och får möjlighet att knyta kontakter. Det är absolut inte heller för sent att söka. Norge er kjempegreit!
Men av dina alternativ tycker jag att vårdcentralen är roligare, säkert får du chans att bli bra på att sticka folk om inte annat.