Citat:
Ursprungligen postat av
utan.att.stanna
Är 30 någonting och vill börja göra mindre avsättningar till pensionspar. Finns det något tips vad man bör och inte bör satsa på?
Det du kan börja med direkt är att börja få in en vana med att "spara pengar" som i att "lägga undan pengar" månadsvis - det finns inget att vänta på för att komma igång med detta. Sedan kan du sätta dig in i börsen etc sakta men säkert och börja placera. En näve indexfonder i ett ISK hos Avanza/Nordnet/dylikt som det tipsades om ovan är en enkel standardväg att gå som man sen kan fixa o trixa, justera och förfina med tiden (har gjort detsamma själv).
Ett vanligt problem verkar vara att man tror att man måste ha SUPERKOLL på precis varje liten vrå av börsen och investerandet och göra perfekta placeringar för att det ska va "värt" att spara - och så skiter man i att ens börja lägga undan en enda krona innan allt detta är uppfyllt.
Är själv 35 och började för prick ett år sen från scratch. Tog ett par dagar på semestern för att starta ett ISK, bakade ihop en fondportfölj med 10-12 fonder med tips uteslutande från RikaTillsammans, och den är nu uppe ganska exakt standardmässiga 10% på ett knappt år. Hade säkert gått att klämma ur nån mer procent, men jag är nöjd med den lilla tid jag lagt ner.
Så: börja direkt med en typ 87%-ig lösning som du sen sakta jobbar vidare med uppåt, istället för att skita i allt vad sparande heter tills du hittar nåt som är "perfekt" och superoptimerat från början.