Citat:
Ursprungligen postat av
klyban
Dock så tror jag inte vi behöver vara rädda för en anaerob bakterie på musslor.
Det skulle väl vara en musselkonserv i så fall.
Jag heller inte riktigt greppat vad det handlar om och som är smittsamt.
En gång när jag diskutera detta med en hos fiskhandlaren, så sa hon att de är odlade och testade.
Vad de hade testats för, fick jag uppfattningen var för alger.
Fanns tyvärr ingen mer kunnig i fiskbilen den gången.
Det är den enda jag vet om som är giftig även efter tillagning/kokning dvs 100°C.
Men skaldjur har ju en förmåga att verkligen lukta illa när dom inte är OK. Ta bara räkskal som man inte kastat efter en räkfrossa - dagen efter kan det lukta apa i köket pga det som blev över och man kastade det i soporna.
Hoi (lite tvetydig benämning på det på thai, då det kan vara den intimare delen på en dam åxå) klarar ju sig ganska bra så länge den lever. Vad som händer med den då den dött har jag ingen aning om - men jag har käkat dom från marknader och inte haft problem. Inte en enda jäkel som öppnat sig. Kan heta hjärtmussla eller nåt sånt på Svenska men just den sorten har jag aldrig sett här.
Normalt sett dör väl det mesta bakterier över 70°C om man kokar lite längre. Men då blir maten ju inte så mysig istället.
Sett nåt diagram på vad som händer med bakterier vid upphettning och det verkade som att dom inte tvärdog heller utan minskade betydligt i mängd vid upphettning över tex 70°C, men då var tid och temp två viktiga faktorer. 1minut i 70grader kunde motsvara 1sek i 80 eller nåt sånt tydligen (inte nåt exakt vad jag såg, men som exempel duger det). Men då skall ju värmen hinna in åxå.