Citat:
Ursprungligen postat av
WIJG
Det rapporteras från Israeliskt håll att syrisk eldgivning träffade Israeliskt territorium så sent som igår. Det är annat än 1973, men Syrien är ju ett riktigt fredligt land enligt dig?
http://www.haaretz.com/israel-news/1.741720
"A mortar shell from Syria hit the Israeli side of the northern Golan Heights on Monday in an apparent spillover from the fighting in Syria, the Israeli army said."
Herregud, det är en by (Ahmadiyah) 500 meter från gränsen till Golanhöjderna (inte Israel, Golanhöjderna är annektat av Israel, FN:s säkerhetsråd har i resolution 497 ogiltigförklarat annekteringen då detta anses strida mot internationell rätt)
Det är närmare från den byn till Golanhöjderna än det är från min lägenhet till närmaste snabbköp.
Artilleri kan ha en felmarginal på ett par hundra meter så det är självklart att det inte är en medveten provokation.
Granatkastare når dessutom inte längre än någon kilometer.
Dessutom så har ALLA parter i konflikten tillgång till granatkastare, så att bomba Syriska förband för att ISIS eller FSA råkar bomba ett öde Golan finns det ingen reson för.
Israelerna är bara heta på gröten och finner varje ursäkt för att bomba djuuupt inne i Syrien, inte bara emot artilleriet som orsakar nedslaget.
Till och med Israelerna själva bekräftar ju att det var ett omedvetet nedslag "apparent spillover from the fighting in Syria, the Israeli army said"
Israelerna får verkligen skylla sig själva (men jag hoppas piloten får komma tillbaka helskinnad)